nahoru

USA: Jak končí ti, co pískají na píšťalu

Klára Lošonczi20. června 2013 • 00:00
USA: Jak končí ti, co pískají na píšťalu
foto: profimedia.cz, YouTube.com

Kauza okolo bývalého kontraktora Erica Snowdena, který pracoval pro Národní bezpečnostní službu (NSA), připomíná další americké informátory, kteří na světlo světa vynesli přísně tajné informace bezpečnostních agentur, které poškozují jinak idealistický obraz "svobodné" Ameriky.

Dnes již nezvěstný Eric Snowden před třemi týdny vynesl z NSA přísně tajné dokumenty o sledování milionů lidí. Před svými kolegy z bezpečnostních agentur upláchl do Hong Kongu.

Proč si vybral právě město v komunistické Číně, sám odůvodnil slovy: „Myslím si, že je opravdu tragické, když musí Američan utéct do země s méně svobodnou reputací. Přesto má Hong Kong podstatně svobodnější pověst, než zbytek Číny,“ řekl v rozhovoru pro britský deník The Guardin.

Spokojená Čína

Proč vlastně Snowden tak riskuje? Opravdu za jeho činem stojí jen dobrý úmysl? Opravdu se, jak on sám tvrdí, už nemohl dále podílet na „šmírování“ svých spoluobčanů a pravděpodobně i nás všech ostatních? ¨

Jelikož Čína Spojené státy sama odposlouchává, devětadvacetiletý Snowden se jí perfektně hodí. Je to přeci jednoduché. Pokud USA monitoruje miliony lidí, nemohou Číně vyčítat její odposlechy.

Ti další

Eric Snowden rozhodně není první Američan, který médiím vyzradil přísně tajné informace. Připomeňme si další informátory USA:  

Obvinění informátoři v USA Obvinění informátoři v USAFoto Graphic News

Klára Lošonczi
Diskuse ke článku