nahoru

Premiér a korupce: Poláci před 10 lety nevěděli, jestli se smát nebo brečet

luh13. června 2013 • 15:11
korupce ilustrace
korupce ilustrace
• foto: 
Profimedia.cz

Premiéři v našich zeměpisných šířkách občas končí zle. Na mnoho let do vězení putovali třeba předsedové vlád Slovinska a Chorvatska.

Co si budeme povídat, jsou země, jejichž voliče nějaká korupční podezření vůbec nevyvedou z klidu.

Typickým příkladem je Itálie za Silvia Berlusconiho, ale pro ten další nemusíme chodit moc daleko. Ve slovenských parlamentních volbách loni drtivě zvítězil Smer premiéra Robera Fica, který v tajném spisu Gorila figuroval jako jeden z konspirátorů.

Jinde ale padají hlavy. Naposledy v blízkém zahraničí skončil špatně Janez Janša, který seděl v úřadě premiéra až do letošního března. Potom vláda padla, soud v Lublani konstatoval, že Janša chtěl po finské zbrojovce dva miliony eur jako provozi za zakázku a Janša dostal dva roky natvrdo.

Podobně dopadl Janšův někdejší protějšek z Chorvatska Ivo Sanader, jehož soud poslal za mříže rovnou na deset let. Prokázal mu, že za úplatek okolo tří milionů amerických dolarů zajistil nízké ceny elektřiny pro petrochemický gigant Dioki Group a připravil tak státní rozpočet o ekvivalent dvou miliard korun.

Polsko hledá Superstar

Nejvelkolepější aféra - když pomineme současné dění v ČR - která vedla až k pádu premiéra, se odehrála před deseti lety v Polsku. Leszkovi Millerovi sice nikdo korupci neprokázal, ale jeho obliba se propadla na mrazivých deset procent a raději odstoupil.

Státní televize dva roky vysílala přenos z parlamentního vyšetřování, které mělo prokázat, zda lobbista (a koproducent filmů Pianista a Schindlerův seznam) Lew Rywin s premiérovým souhlasem vymáhal úplatek od Adama Michnika z Gazety Wyborczy. Ze skandálu se stala "reality show" srovnatelná snad jen s Česko hledá SuperStar.

Mezi nejlepší kousky patřila odpověď šéfredaktora časopisu "Nie" Jerzyho Urbana  na detaily jisté schůzky, které se účastnil: "Mám velmi chabou paměť. Beru  na to dokonce léky, ale asi nejsou účinné, protože jsem zapomněl jejich  název."

Lew Rywin si moc obliby nezískal. "Na to odmítám odpovídat," opakoval stále  dokola. V žebříčcích popularity, které začaly záhy vznikat, si nejhůře vedla mladá poslankyně Blochowiaková. "Takové nosí i teplouši, ne?" zareagovala na  bod vyšetřování, kde se projednávala barva Rywinových ponožek.

Časem show sledovaly dva miliony Poláků denně. Aktéři často ztráceli trpělivost, Michnik hrozil odchodem během výslechu a Miller křičel na jednoho z  vyšetřovatelů: "Jste nula!" "Zjistili jsme o svých politických elitách za rok více, než kdybychom  pět let studovali politologii," napsal list Rzeczpospolita.

luh


Diskuse ke článku