nahoru

Kde nejsou stromy, umírají lidé

Klára Lošonczi13. června 2013 • 00:00
Stromy prý mají velký vliv na zdraví člověka
Stromy prý mají velký vliv na zdraví člověka
• foto: 
profimedia.cz

Tým výzkumníků ze sdružení US Forest (Lesy USA), kteří se několik let zabývali studiem vlivu přírody na zdraví člověka, přišli se zásadním zjištěním. Čím méně kolem sebe máme stromů, tím více to negativně ovlivňuje naše zdraví.

Spojené státy vedou neúspěšný boj s hmyzem zvaným Agrilus planipennis. Tento škůdce, původem z Asie, přišel do USA v roce 2002 přes Detroit a bleskově se rozšířil do Iowy, New Yorku, Virginie a dalších států. Napadené stromy začaly umírat.

A nejen stromy. V infikovaných oblastech začali mít vážné zdravotní potíže také lidé. Patnáct tisíc z nich zemřelo na kardiovaskulární choroby. Na respirační onemocnění o 6 tisíc lidí více než v oblastech, kterým se škůdce vyhnul.

Tento fakt zaujal výzkumníky z US Forest (Lesy USA), kteří pomocí dalších proměnných – příjem, rasa a vzdělání – došli k jasnému závěru. Množství stromů v okolí bydliště má zásadní vliv na lidské zdraví.

Znáte strom života?

Je to opravdu tak? Znamená to tedy, že kácením lesů nezabíjíme pouze přírodu, ale také sami sebe? Na tuto otázku odpověděl v rozhovoru pro PBS NewsHour lesník Geoffrey Donovan z výzkumné stanice Forest Service's Pacific Northwest.

Vyzdvihl prokazatelnost faktu, že se lidé rychleji zotavují po operaci, pokud je z okna jejich pokoje výhled na stromy. Upozornil také na svůj vlastní výzkum, který ukázal, že těhotné ženy žijící v oblasti s větším výskytem stromů, mají větší šanci donosit dítě zdravé váhy.

„Víme, že stromy mohou zlepšit kvalitu ovzduší. Proto jsem se ve svém výzkumu nezaměřil na úmrtí zapříčiněné rakovinou slinivky, zaměřil jsem se na kardiovaskulární choroby a respirační onemocnění. Oba případy totiž mohou být ovlivněné kvalitou ovzduší,“vysvětlil Donovan.

Donovan připomíná, že bychom měli myslet na stromy jako na součást naší zdravotní infrastruktury. Což je logické, zvláště, když si připomeneme například strom života, metaforu vyskytující se už v Bibli.

„Všimněme si také jak často se stromy malovaly jako symbol pohody. S pravidelností se vyskytují i v literatuře. Už to něco znamená,“ vysvětlil Donovan a doplnil: „Myšlenka, že lidé a stromy jsou propojení, je stará jako lidstvo samo.“

Klára Lošonczi


Klíčová slova: info x, infox, strom, příroda, lidé, zdraví, USADiskuse ke článku