nahoru

„Korupce a lobby gayů? To ve Vatikánu opravdu existuje,“ pravil papež

Jan Jandourek12. června 2013 • 15:07
papež vatikán gay lobby
papež vatikán gay lobby
• foto: 
Profimedia.cz

Hlava církve zase překvapila. František hovořil o korupci a „gay lobby“ ve Vatikánu. Buď se přeřekl, nebo chtěl téma dostat na veřejnost.

Papež František pronesl ve čtvrtek ke svým hostům, duchovním osobám z latinské Ameriky a karibské oblasti, pár vět o papežské kurii. Když se o pár dní později jeho slova dostala na veřejnost, vzbudila značnou pozornost: „Tam jsou svatí lidé. Ale je tu také korupční proud. Mluví se o gay lobby – a je to pravda, ta tam je. Musíme zjistit, co s tím můžeme udělat.“

Vatileaks

Papež není samozřejmě první, kdo o tomto tématu mluví. Překvapivé je, že je to právě papež. Minulý rok vypukl skandál, kterému se říká Vatileaks, kdy se do rukou italských novinářů dostala řada vnitrocírkevních dokumentů.

Spekulovalo se i o tom, že únik citlivých informací mohl být faktorem, který stál za nečekaným rozhodnutím Františkova předchůdce šestaosmdesátiletého Benedikta XVI. odstoupit z úřadu. Ne snad, že by v papírech bylo něco kompromitujícího o něm, spíše šlo o papežův pocit, že nezvládá uřídit všechny intriky a skupiny ve Vatikánu.

Františkovy výroky zazněly 6. června na setkání sdružení CLAR, což je konfederace duchovně založených osob z Ameriky a karibské oblasti, která zastřešuje katolické komunity kněží, sester a mnichů. Na veřejnost se dostaly poznámky účastníků, které předali chilskému webu Reflexión y Liberación. Ten je považován za liberální médium.

„Nemáme žádné vysvětlení toho, co znamená gay lobby,“ řekl Rocco Palmo, pozorovatel vatikánského dění, který vede zpravodajský web Whispers in the Loggia. Dodává, že „nikdo z nás není papež“ a musíme proto počkat na další vysvětlení. To nepodala ani oficiální místa. Mluvčí Vatikánu řekl jen tolik, že „tiskové středisko Svatého stolce nemá žádný oficiální komentář k soukromému setkání.“

Prostořeký papež

CNN připomíná, že papež František si brzo získal pověst člověka, který rád mluví spatra. Nedávno odložil svou připravenou řeč, protože mu připadala nudná a místo proslovu odpovídal na dotazy katolických studentů.

Jedné dívce na otázku, zda chtěl být papežem, odpověděl, že papežem chce být jen ten, kdo nemá rád sám sebe. Zmíněný Rocco Palmo komentuje papežovy výroky bonmotem, že František říká věci, ze kterých by jeho předchůdce Benedikt zbledl více než jeho papežské roucho.

TAK PRAVIL FRANTIŠEK

Já a organizace? V takových věcech jsem nikdy nebyl dobrý.

Přišel jsem do Říma s nezbytným oblečením a v noci si ho přepíral. A pak jsem byl najednou zvolen, i když se nezdálo, že mám nějakou šanci. Kdo si na mě vsadil, hodně vyhrál.

Je třeba věcmi pohnout. To není nic nového, že starý člověk zemře zimou na via Ottaviano. Nebo že je tolik dětí bez vzdělání, nebo že je hlad, teď myslím na Argentinu. Na druhou stranu, hlavní burzy se pohnou o 3 body a to je světová událost. Člověk musí věcmi pohnout! Takhle to být nemůže.

Počítače nejsou stvořeny k obrazu a podobě Boha, jsou nástrojem, to ano, ale nic víc. Peníze nejsou obrazem a podobou Boha. Pouze člověk je obrazem a podobou Boha. Je potřeba to převrátit. To je evangelium.

Papežem chce být jen ten, kdo nemá rád sám sebe.

Je pochopitelné, že papežova zmínka o „gay lobby“ vyvolá značnou pozornost především na Západě, kde se dnes hodně probírá například otázka manželství osob stejného pohlaví.

Co se vlastně poslední měsíce v samém centru církve děje? Únik informací z Vatikánu je spojen se jménem komorníka papeže Benedikta XVI. Paolo Gabrieli vynesl ven důvěrné dokumenty, mimo jiné vzájemnou korespondenci vysoce postavených hodnostářů včetně papeže. Za to byl odsouzen vatikánským soudem na 18 měsíců a nakonec Benediktem omilostněn.

Vatikánské tajnosti

Je možné, že by za rezignací papeže stála právě záhadná gay lobby? Expert CNN na vatikánské záležitosti John Allan soudí, že lidé ve Vatikánu vedou dvojí život, což se týká i jejich sexuality. Mohou být pod tlakem a chovat se všelijak. Nicméně mu přijde poněkud přehnané, že by to byl pravý důvod Benediktovy rezignace.

Můžeme dodat, že problém není v samotné sexuální orientaci, ale v tom, že některé osoby by mohly být z venku vydíratelné. Stejně tak jde o to, že jakákoli semknutá skupina se může vymknout kontrole. Nejde ani tak o sex, jako spíše o průhlednost.

Papež si je vědom, že na reformu kurie nebude sám stačit. Už dříve naznačil, že není velký organizátor: „V takových věcech jsem nikdy nebyl dobrý.“
Jako jeden ze svých prvních počinů ustanovil radu osmi kardinálů včetně kardinála Seana O'Malleyho z Bostonu, aby mu poskytli návrhy na reformu Vatikánu.

"Reforma římské kurie je věc, kterou žádali téměř všichni kardinálové na shromážděních před konkláve, řekl František s odkazem na setkání, která nakonec vedla v březnu k jeho zvolení hlavou církve.

 

 

Papež ve čtvrtek slaví čtvrt roku v úřadě. Často budí pozornost svým neformálním stylem. Ačkoliv není považován za žádného modernistu, vzbuzuje mnohé naděje. Především jde o zprůhlednění činnosti vatikánských úřadů, finance a personální politiku.

Stejně tak se čeká na řešení praktických pastoračních otázek, jako je vztah církve k chudobě, rozvedeným a homosexuálům.

Časem si z onoho záznamu ze setkání media všimnou i mnoha dalších půvabných momentů, více i méně anekdotických. Papež třeba popisuje, jak přišel do Říma jen s nezbytným oblečením a v noci si ho přepíral.

A pak je najednou zvolen papežem, byť se nezdálo, že by měl nějakou šanci. Londýnská sázková kancelář ho umístila na 44. místo. „Ten, kdo si na to vsadil, hodně vyhrál,“ konstatoval papež.Klíčová slova: reflex, papež, gay, info x, infox, vatikánDiskuse ke článku