nahoru

Infografika - robot na Marsu hlásí: "Zde tekla voda"

Stanislav Drahný, luh 11. června 2013 • 14:25
Infografika - robot na Marsu hlásí: "Zde tekla voda"
foto: Nasa.gov

Sonda Opportunity učinila největší objev za 10letou kariéru - našla hromádku jílu. Analýza potvrdila, že oblastí dříve protékalo velké množství vody, která byla pH neutrální. Kdyby se tehdy býval chtěl na Marsu uchytit život, nemohl mít lepší šanci.

"Tohle je voda, kterou byste mohli pít," řekl vedoucí výzkumného týmu shromažďujícího data z vozítka Opportunity. To na Marsu přistálo již v lednu 2004 a dosud se má čile k světu.

Co vlastně našli?

Jak již bylo řečeno, objevena nebyla voda, nýbrž jen stopy jílu na kameni - laik by v něm viděl jen "balvan od bahna". Jíl byl na Marsu identifikován již dříve, avšak ne v takové koncetraci.

 

Opportunity


Dosavadní stopy po vodě navíc poukazovaly na extrémně vysokou kyselost, takže na zemi bychom takové tekutině říkali kyselina. V ní se životu moc nedaří. Jíl však vzniká pouze tehdy, když není voda ani příliš kyselá, ani zásaditá.

Tato voda pravděpodobně tekla po povrchu rudé planety během první miliardy let její existence. Později Mars vychladl a vyschl, není dosud zřejmé proč přesně.

Stanislav Drahný, luh


Klíčová slova: info x, infox, vesmír, Mars, sonda, vozítkoDiskuse ke článku