nahoru

Rusko a homosexuálové - bude se pokutovat a deportovat

Jan Jandourek12. června 2013 • 00:05
Rusko a homosexuálové - bude se pokutovat a deportovat
foto: profimedia.cz

Nový zákon z dílny putinovců bude trestat propagaci „netradiční sexuality“. Politickým vůdcům se již nelíbí ani příliš výstřední oblečení "netradičně orientovaných" jedinců.

Ruský parlament schválil drtivou většinou hlasů kontroverzní zákon, podle kterého by mohli být lidé zatčeni za chování, které je považováno za podporu homosexuality.

Návrh zákona stanoví, že ruští občané, kteří se dopustí „propagandy netradiční sexuální orientace“, mají být pokutováni. Cizinci mohou být zatčeni a okamžitě deportováni. Zákon vstoupí v platnost ke konci tohoto měsíce.

Pozor na Johna Eltona

Řada regionů již přijala podobný zákon a nyní poslanci z putinovské strany Sjednocené Rusko chtějí zavést celostátní zákaz „homosexuální propagandy“.

Zákon definuje tento poněkud mlhavý pojem jako „šíření informace zaměřené na formování netradičního sexuálního chování mezi dětmi, naznačující, že toto chování je přitažlivé a také nepravdivě tvrdit, že tradiční a netradiční vztahy jsou sociálně na stejné úrovni“.


Ruští občané a jejich názor na homosexuály:

nechutné: léčit, izolovat, vymýtit

85 procent – proti manželství homosexuálů
50 procent – cítí se podrážděni a znechuceni
34 procent – homosexualita je nemoc
22 procent – měli by být nuceně léčeni
10 procent – je třeba je izolovat od společnosti
5 procent – měli by se úplně vymýtit

Zdroj: Levada Center, březen 2013

 

Jednotlivci mohou dostat pokutu až 3000 korun, 30 tisíc pro úředníky a 60 tisíc pro organizace. Je samozřejmě poněkud nejasné, jak definovat propagandu. Například komunisté v jižním Rusku měli dojem, že oblečení Eltona Johna na scéně je možné považovat za „homosexuální propagandu“.

Aktivistům bojujícím za zájmy homosexuálů se podobné snahy pochopitelně nelíbí. V Rusku si stále řada lidí myslí, že homosexualita by se měla „léčit“. Obávají se, že trestným by se pak mohlo stát i poradenství pro teenagery – homosexuály.

A je tu opět psychiatrizace

Rizik můžeme vidět hned několik. Předně má Rusko, respektive Sovětský svaz, za sebou dlouhou tradici psychiatrizace lidského jednání, které odporuje oficiální politické linii. Řečeno lidově, komu se vláda vrchnosti nelíbila, byl poslán někdy místo do vězení rovnou do blázince.

Režim byl přece správný a normální, takže jeho odpůrce musel být nenormální a měl by se léčit.

Další problém je hlubší. Je otázkou, co je to „netradiční sexuální orientace“. Protože se tato orientace v dějinách vyskytuje, kam dochované prameny sahají, těžko ji označit za netradiční.

Pravda, někde se za ni popravovalo, jinde byla součástí kultury, třeba v antice. Spíše se ale zdá, že v současném Rusku prostě vadí všechno, co nezapadá do obrazu „jednotného Ruska“, které má být zřejmě formováno podle nové doktríny. Ta bude smíchána z tradičních příměsí ruského imperialismu, konzervativního pravoslaví a nacionalismu.

Do tohoto obrazu se nehodí jiná vyznání, cizinci, nezávislé organizace a příliš výrazné menšiny. Elton John je na tom ještě dobře, ten odjede a může mu být jedno, co si myslí komunisté a putinovci. Na ty, co zůstanou, pak – až se panstvu zamane - nový zákon dolehne.

 Klíčová slova: info x, infox, homosexuálové, Rusko, zákonDiskuse ke článku