nahoru

Proč modré přilby prchají z Golan

luh10. června 2013 • 17:59
Golany OSN UNDOF Izrael Sýrie
Golany OSN UNDOF Izrael Sýrie
• foto: 
Profimedia.cz

Mír mezi Sýrií a Izraelem bude zachraňovat - nikdo jiný než Fidži. Jedna z nejdelších misí OSN na světě je totiž v kritickém stavu. Modré přilby, které již 39 let hlídají klid zbraní na Golanských výšinách mezi Sýrií a Izraelem, se bojí o vlastní bezpečí a jejich domovské země je stahují.

Naposledy avizovali svůj odchod Rakušané, jichž je v tuto chvíli na Golanech 377. Slouží na syrské straně, kde začali před několika měsíci operovat povstalci, kteří tak chtěli využít bezpečné zóny.

Jenže syrská armáda proti nim nasadila těžké zbraně. V březnu povstalci přitvrdili, když zajali dvě desítky modrých přileb a použili je jako živý štít. Své vojáky následně stáhly Japonsko, Chorvatsko a Filipínci začali uvažovat o tomtéž.

 

 

V Radě bezpečnosti mezitím bijí na poplach. Na Golanech byl dosud klid a přestože se očekávaná mírová dohoda mezi Izraelem a Sýrií nikdy nekonala, modré přilby tu hrály důležitou roli. Po jejich odchodu by Izrael mohl přistoupit k jednostranným vojenským akcím na území Sýrie.

Situaci dále zkomplikovalo Rusko, které nabídlo chybějící mužstvo doplnit z vlastních řad. Tato nabídka ovšem nedává žádný smysl, protože Rusko jako hlavní dodavatel zbraní syrské vládě by se téměř určitě stalo okamžitým terčem útoků ze strany povstalců. Nabídka byla zdvořile odmítnuta.

V tomto okamžiku to vypadá tak, že čtyřicet let trvající klid zbraní mezi Izraelem a Sýrií budou zachraňovat země jako Fidži, které jsou stále ještě ochotny na toto explozívní území posílat dobrovolníky.

luh
Diskuse ke článku