nahoru

Americký agent "pištec" je na útěku. Doma mu hrozí doživotí

luh; kš11. června 2013 • 02:00
Edward Snowden v rozhovoru pro britský deník The Guardin prozradil, že NSAvytvořila infrastrukturu, která jim umožňuje odposlouchávat téměř cokoliv.
Edward Snowden v rozhovoru pro britský deník The Guardin prozradil, že NSAvytvořila infrastrukturu, která jim umožňuje odposlouchávat téměř cokoliv.
• foto: 
YouTube.com

Edward Snowden se odhlásil z hongkongského hotelu. Amerika bude usilovat o jeho vydání. Země je rozdělena - mnozí jej považují za hrdinu, jiní za zrádce.

Bývalý kontraktor Eric Snowden, který pracoval pro Národní bezpečnostní službu (NSA) a vynesl odtud koncem května tajné dokumenty o sledování milionů lidí, je opět na útěku.

Agentura Reuters se jej včera pokusila zastihnout v hotelu v Hongkongu, který mu sloužil jako dočasné útočiště, ale bylo jí řečeno, že Snowden se odhlásil.

NSA mezitím doma dala podnět k soudnímu stíhání za několik deliktů, které mu mohou vynést desítky let vězení, pakliže jej Hongkong vydá do Spojených států.

Určitě mě dostanou

Pozorovatelé si všímají, že načasování aféry je velmi podivné. Ve dnech, kdy Washington Post a britský Guardian zveřejnily informace o masívním nasazení sledovací techniky v USA skrze telekomunikační firmy a sociální sítě, jednal zrovna perzident Barack Obama s čínským protějškem Si Ťin-pchingem o kybernetické špionáži.

Obama měl čínskému protějšku vyčítat hackerské útoky vedené z Číny proti americkým vládním serverům. Ve stejné době sdělovací prostředky v USA rozebíraly, jak tajné vládní programy (PRISM, TAO) špehují celý svět.

Snowden z hongkongského exilu skrze deník Guardian hovořil v apokalyptických větách o tom, jak v ústředí NSA mohl "napíchnout jakýkoli počítač na světě - třeba ten váš" a zdůrazňoval, že za podobných podmínek nechce v USA nadále žít.

Na otázku, jak se bude vyvíjet jeho další osud, odpověděl - nijak dobře. "Když mě budou chtít dostat, určitě se jim to podaří."

Jeho čin, jemuž se v angličtině říká "whistleblowing" (doslova "pískání na píšťalu", přeneseně upozorňování na zvůli státu) ocenila řada liberálních médií a také Daniel Ellsberg, který v 70. letech vynesl tzv. Pentagon Papers.

Pěkně podle zákona

Počínání Snowdena si našlo své kritiky. Kupříkladu Robert Chesney a Benjamin Wittes v listu New Republic či Shane Harris ve Foreign Policy upozorňují na to, že zpravodajská aktivita NSA je vlastně pochopitelná a patrně i v souladu se zákony.

Přesněji řečeno, v souladu s Dodatkem k zákonu o výzvědné činnosti (FISA) z roku 2008, který v podstatě umožňuje rozvědce monitorovat na území USA cokoli, pakliže k tomu má podpis generálního prokurátora.

Proč by tedy neměla shromažďovat e-maily a konverzace cizinců na sociálních sítích, když už jejich data stejně proudí skrze území USA? Někteří ze sledovaných mohou připravovat teroristický útok, namítají autoři.

"Protože snížit nepatrně riziko atentátu za cenu šmírování miliard lidí nedává valný smysl," odpovídají liberálové.

Google: Nikoho na servery nepouštíme

Google ČR včera zaslal do redakce Reflexu e-mail, v němž se ostře ohradil vůči tvrzením, že by vládě USA poskytoval přístup na své servery, ať již přímo či nepřímo.

Podobně v předešlých dnech reagovaly další společnosti (Facebook, Yahoo, Microsoft), které podle Snowdena nechávají NSA monitorovat svá data.

K tomu je ovšem třeba říci, že informace Snowdena nepřímo potvrdil i ředitel výzvědných služeb a poradce porezidenta James Clapper, když minulý týden připustil existenci programu PRISM a označil jej za "důležitý nástroj v boji proti terorismu".

***

Rozhovor  listu Guardian s Edwardem Snowdenem: 

 

 

Proč jste se rozhodl zveřejnit tajné informace a upozornit média?

NSA vytvořila infrastrukturu, která jim umožňuje odposlouchávat téměř cokoliv. Díky této schopnosti je komunikace naprosté většiny lidstva bezcílně analyzována. Když si budu chtít prohlédnout vaše e-maily, stačilo by použít tuto infrastrukturu. Najdu vaše maily, hesla, telefonní záznamy, kreditní karty. Nechci žít ve společnosti, která páchá takové věci. Nechci žít ve světě, kde vše, co udělám nebo řeknu bude zaznamenané. Nechci v tom žít a už vůbec ne to podporovat.  

Co vynesené tajné dokumenty odhalily?

Odhalily, že NSA běžně lže, když Kongresu odpovídá na dotazy týkající se rozsahu špionáže a odposlechů v Americe. Když se senátoři Ron Wyden a Mark Udall ptali na rozsah celé akce, NSA tvrdila, že nemá nástroje, jak jim odpovědět. Ale my ty nástroje máme a já mám mapy, které ukazují, kde byli lidé pod dohledem nejvíce. Komunikaci Američanů sbíráme dokonce více než komunikaci Rusů.

Co si myslíte, že se s vámi stane?

Nic dobrého.

Věděla rodina o vašich plánech?

Ne. Má rodina netušila co se děje… Co mě děsí nejvíce je, že půjdou po mé rodině, mých přátelích, mých partnerech. Po každém, s kým jsem měl nějaký vztah… Budu s tím žít do konce života. Nechystám se přestat s nimi komunikovat. Oni se budou chovat agresivně ke každému, kdo mě zná. Budí mě to v noci ze spaní.

Proč právě Hongkong?

Myslím si, že je opravdu tragické, když  musí Američan utéct do země s méně svobodnou reputací. Přesto má Hongkong podstatně svobodnější pověst, než zbytek Číny. Je tu silná tradice svobodného slova.

A jaké máte plány tady?

Jediná věc, kterou tu mohu dělat, je sedět a doufat, že mě vedení Hongkongu nenechá deportovat… Mým cílem je žít v zemi, která sdílí podobné hodnoty. Takovou je pro mě Island, který bojuje za svobodu internetu. Nemám ale ponětí, co se mnou v budoucnu bude.

Myslíte, že nakonec skončíte ve vězení?

Myslím, že rozhořčení společnosti, které způsobily mé úniky, je oprávněné, To mi dává určitou naději, že ať se se mnou stane cokoliv, výsledek bude pro Ameriku pozitivní. Nečekám, že zas uvidím domov. Přesto si nic nepřeji více.

Celý rozhovor s Edwardem Snowdenem najdete ZDE

luh; kš
Diskuse ke článku