nahoru

Kde je bible bestsellerem? V nejateističtější zemi Evropy

Jan Jandourek 9. června 2013 • 15:30
Norsko kostel
Norsko kostel
• foto: 
Profimedia.com

Česko není nejateističtější země v Evropě. Podle dostupných údajů je to Norsko. Přesto se tam v posledních dnech stala nejprodávanější knihou bible.

Že by se Norové z nějakého důvodu duchovně probudili? Bible mizí z regálů knihkupectví a dostala se prodejem už před světový trhák 50 odstínů šedi nebo autobiografii Justina Biebera. Bible je sice titul poněkud starý a všichni vědí, jak dopadne, aspoň ti, co ji četli, ale tentokrát jde o nový překlad.

Běžného člověka totiž vždycky poněkud zaujme, když slyší biblické věty, které nezní jako z doby Třicetileté války. Na vrcholu žebříčku prodejnosti se nová bible drží už 54 z posledních 56 týdnů. Populární je také hra nazvaná Bibelen, tedy Bible. Za tři měsíce ji vidělo 16 tisíc lidí.

Představitelé norské luteránské církve nicméně nemají pocit, že by to bylo nějaké probuzení. Z pěti milionů obyvatel země jich do kostelů chodí asi jedno až tři procenta. 

V roce 2005 byl proveden průzkum společnosti Gallup International, který zahrnul 65 zemí. Norsko z něj vyšlo jako nejméně náboženská země v západní Evropě. Za věřící, ať už spojené s nějakou církví nebo aspoň ty, kteří věří v nějaké božstvo, se považuje 29 procent lidí, 26 procent se označuje za ateisty a 45 si nejsou úplně jistí.

Pro srovnání: v České republice se 10 procent lidí hlásí ke katolictví. (To je od roku 1991 velký propad, v roce 1991 to bylo 39 procent.) 45 procent obyvatel Česka na otázku po vyznání při sčítání lidu v roce 2011 vůbec neodpovědělo a 34 procent se považuje za osoby nenáboženské.

Víra spíš potichu

Teologové už dávno říkají, že Norové jsou spíše „tiší věřící“, kteří nemají pocit, že by museli chodit do kostela nebo se nějak podílet na organizovaném náboženství. Nicméně ta čísla o prodeji bible jsou přece jen významná a na něco ze smýšlení národa poukazují.

„Biblické myšlenky a obrazy mají stále dopad ne to, jak zakoušíme realitu,“ tvrdí Karl Ove Knausgaard, jeden z norských autorů, který se podílel na tomto překladu. Lidé si však biblické příběhy užívají raději v uměleckém zpracování nebo jako apokryfy. Třeba úspěch knihy a filmu Šifra mistra Leonarda, a to i u nás, je příznačný. Autor Dan Brown přitom neudělal nic jiného, než že vzal motivy staré už skoro 19. století a to včetně těch údajně „šokujících“.

Panovník musí být luterán

V Norsku náboženství jistě nepomáhá ani vazba na stát. Nejčetnějším vyznáním v Norsku je protestantismus, který představuje státní luteránská církev. Vláda má na řízení církve vlastní oddělení a hlavou církve je panovník. Oddělení státu od církve, které je jinde v Evropě samozřejmé, podle zákona nebo fakticky, je tady stále ještě předmětem debaty.

Norská luteránská církev má v populaci formálně zastoupení 77 procent. To je na ateistickou zemi hodně, byť v 60. letech to bylo ještě 96 procent. Norská ústava dovolila náboženskou svobodu od roku 1964. Výjimkou jsou ale členové královské rodiny, kteří tuto svobodu nemají dodnes, podle ústavy musí být luteráni. Také nejméně polovina členů vlády musí patřit k tomuto náboženství.

Muslimů jsou v Norsku oficiálně asi dvě procenta, což je asi tolik jako křesťanů chodících do kostela. Nakolik se ale muslimové účastní islámského komunitního života, nevíme.

Trendy jsou podle statistik jasné a neúprosné. Církevně organizované křesťanství v Evropě je na ústupu. Spojení se státem nedělá církvím dobře na jejich pověsti a přitažlivosti. Duchovní témata, i ta spojená s křesťanstvím lidi nadále zajímají, ale chtějí si to přebrat po svém.

Na druhou stranu je třeba zastáncům víry bez církve připomenout, že kdyby nebylo církví, nemohli by si ani oni sami o bibli svobodně uvažovat, protože jenom díky církvím se udržela v povědomí až dodnes. Bez organizovaného křesťanství by nebylo nejspíš ani to neorganizované.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.