nahoru

Jak nás potichu sledují americké stroje

Stanislav Drahný 7. června 2013 • 19:37
Jak nás potichu sledují americké stroje
Jak nás potichu sledují americké stroje
• foto: 
Profimedia.cz

Vláda USA špicluje miliony lidí. Pomáhají jí internetové firmy. Pokud někdo přijde policejním agentům podezřelý, úřady začnou sledovat jeho korespondenci a telefony. Totéž se stane jeho přátelům a dokonce i přátelům přátel.

Při tajné operaci PRISM odposlouchávaly a kontrolovaly americké vládní úřady telefony milionů lidí, navíc také prohlížely jejich e-maily, sledovaly hovory přes Skype, zajímaly se o to, co píší na chatech a na Facebooku. Akce zaměřená původně na cizince se nakonec dotkla všech.

Sledování za Obamy

Existenci do té doby neznámého, přísně tajného protiteroristického programu, který nese kódové jméno PRISM, odhalil čtenářům americký deník Washington Post a britský Guardian.

Program, který umožňuje čtení a odposlech prakticky všeho, co nějak souvisí s internetem, byl vytvořen v roce 2007 během prezidentování George W. Bushe.

Do dnešních olbřímých rozměrů však narostl až během působení Baracka Obamy. Nynější prezident a jeho spolupracovníci si také nechávali posílat denně zpravodajské informace, které díky programu výzvědná služba získala.

PRISM PRISMFoto Graphic News

 

Kromě Národní bezpečnostní služby (NSA), která spadá pod ministerstvo vnitra, má k datům přístup zřejmě i FBI. Technicky má sledování a analýza komunikace probíhat prostřednictvím přístupu specializovaných agentů přímo na servery kooperujících firem. Poslechová zařízení jsou pravděpodobně instalována na speciálních serverech ve Spojených státech.

Bránil se jen Apple

Mimochodem podle novinářů, kteří celou věc zveřejnili, se internetové společnosti připojili ke špiclování občanů bez váhání. Výjimkou byla v tomto ohledu jen firma Apple, která programu PRISM vzdorovala až do loňského roku.

Představitelé bezpečnostních služeb, které odhalení zaskočilo, se brání hlavně dvěma argumenty. Tím prvním je, že systém pomáhá odhalovat teroristické útoky a jejich pachatele. Například byl použit při hledání atentátníků na Bostonském maratonu. Druhým argumentem je, že NSA neobdrží jména účastníků, ale jen zakódovaná čísla.

V programu však nejde jen o samotné zločince a důvodně podezřelé, ale o miliony lidí. Jen pro představu: pokud se někomu „podaří zaujmout“ odborníky na terorismus, dostanou se spolu s ním do databáze sledovaných i jeho internetoví přátelé a dokonce i přátelé těchto přátel. Teoreticky to znamená, že když má podezřelý 300 přátel v Gmailové schránce a na Facebooku, z nichž má každý opět na internetu 300 přátel, program PRISM začne automaticky kontrolovat kompletní elektronickou komunikaci 90 tisíc lidí. (V praxi by to bylo o něco méně, protože část přátel by se překrývala.)

Všechny velké internetové společnosti údajně spolupracující s PRISM to popírají. V oficiálních prohlášeních tvrdí, že americké vládě poskytuje pouze ty údaje, které splňují náležitosti zákona.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: info x, infox, prism, USA