nahoru

Fotogalerie: Všechny ženy Vladimira Putina

Lubomír Heger 8. června 2013 • 02:00
Fotogalerie: Všechny ženy Vladimira Putina
foto: profimedia.cz

Mnohé dámy to možná překvapí, ale ruský prezident nepostrádá sex-appeal. Po boku se mu v posledních letech objevovaly hlavně dívky ve věku jeho dcer.

Zda je to hlavní důvod, proč se Putinovi tento týden "shodně" vyslovili pro rozvod, je nejasné. Manželská krize každopádně nepřišla poprvé.

Erudovaná lingvistka Ljudmila Putinová si už v 80. letech stěžovala své přítelkyni v Drážďanech, že ji manžel občas bije a zahýbá s jinými. Z dobré přítelkyně se mezitím vyklubala pracovnice spolkové výzvědné služby BND, která danou informaci vypustila předloni na veřejnost.

Také v jedné Putinově biografii z roku 2002 si Ljudmila pustila pusu na špacír. Prezident chodí všude pozdě a nechává ji čekat celé hodiny, takže někdy ze samého ponížení pláče, svěřila se životopisci.

Když se jí narodila první dcera, musela odjet do porodnice taxíkem, protože Putin byl na služební cestě. Ljudmila dala dcerce jméno Nataša. Když se Putin vrátil, okamžitě ji přejmenoval na Mášu. "Měla jsem na krajíčku, když jsem si uvědomila, že nemám na výběr, dcera se prostě bude jmenovat Máša." Marii Putinové bylo nyní 23 let.

Člověka tak mimoděk napadne, že otřepaný vtip, který se vyprávěl krátce po Putinově zvolení v roce 2000, měl reálný základ: "Kde jsi byl?" ptá se Ljudmila Putinová chotě, když dorazí ráno v podnapilém stavu. "Naina," žvatlá Voloďa. "Jaká Naina? Kdo to je? Mluv!" "Naina.. na inaugurácii!"

Chci muže jako Putin

Vztah žen k prezidentovi je rozporuplný. Na jedné straně ženy Putina milují, například dívčí duo Pojuščije vmjestě (Zpíváme spolu), které počátkem minulé dekády slavilo úspěch s písní "Chci muže jako Putin".

"Takového jak Putin - plného sil, takového jak Putin - co by nepil, takového jak Putin - co mě nevypeče, takového jak Putin - co mi neuteče."

Prezident však nebyl vždy tak galantním mužem, jak si dlouhovlasé zpěvačky představují. Jedna z kapitol knihy Zápisky kremelského kopáče někdejší korespondentky z Kremlu Jeleny Tregubové pojednává o nevydařé schůzce, na kterou ji Putin ještě coby šéf FSB pozval v prosinci 1998.

"Lenočko," oslovil jí Putin poté, co jeho ochranka vyklidila celou restauraci, aby měl šéf dost soukromí. "Proč mluvíte pořád o politice. Nechcete se raději napít? Myslíte, že nemám právo si občas vyrazit s krásnou ženou, jako jste vy?"

"Žena ve mně zcepeněla hrůzou," popisuje reportérka Tregubová své pocity ze zjištění, že Putin má o schůzce jiné představy než ona. Nedal si prý říci a pokračoval v neobratném sbližování i přes opakované odmítnutí, takže situaci vyřešila útěkem.

Když kniha v roce 2003 v Rusku vyšla, vybuchla Tregubové před vchodem do bytu bomba. Od té doby žije v britském exilu.

Gymnastky ve státní Dumě

Po zvolení prezidentem začaly ženy na Putina hledět trochu jinak. Najednou to byl národní spasitel a novinářky se jej na tiskových konferencích ptaly, jak mu nejlépe doručit valentýnku.

Po boku se Putinovi následně objevila Miss Ruska 2003 Viktorija Lopyrevová. Asi před pěti lety byl prezident vícekrát vidět s gymnastkami Alinou Kabajevovou (24) a Světlanou Chorkinovou (28). Obě dnes působí jako poslankyně v ruské státní Dumě za Putinovu stranu Jednotné Rusko.

Jak se tam dostaly? To nikdo přesně neví. List Moskevský korespondent, který o vztahu informoval jako první - stejně jako o tom, že Putinovi se již v únoru 2008 tajně rozvedli, aby se v květnu téhož roku znovu vzali - byl záhy uzavřen.

"Jsem Vladimirovi vděčná, že mě bude nadále podporovat," uvedla včera ve společném prohlášení Ljudmila. Letos v červenci uplyne třicet let od jejich svatby.Klíčová slova: