nahoru

V Moskvě začal soudní proces stalinského stylu

Jan Jandourek7. června 2013 • 01:00
rusko proces bolotné
rusko proces bolotné
• foto: 
Profimedia.cz

Odpůrci prezidenta Putina mají strach z rostoucí arogance moci. Deset z dvanácti Rusů souzených za střety při demonstraci proti prezidentovi Vladimiru Putinovi, která proběhla minulý, rok mají vazbu prodlouženu o šest měsíců.

Desítka se u soudu objevila ve skleněné kleci, které se říká „akvárium“. Proces probíhá u Městského soudu Moskvy, protože okresní soud nemá k dispozici akvárium, do něhož by se všichni podezřelí vešli.

Další dva obžalovaní jsou v domácím vězení na základě slibu, že neopustí Rusko. Prezidentovi kritici tvrdí, že celý případ, kterému se říká „případ Bolotnaja“ - podle náměstí, kde ke střetu loni 6. května došlo - je návratem ke stalinským procesům a praktikám sovětské éry.

Policie zase uvádí. že demonstranti na ně zaútočili kovovými tyčemi a dlažebními kostkami. Bylo to den předtím, než Putin skládal prezidentskou přísahu.

Čtvrteční slyšení je prvním hromadným procesem v Rusku za vlády prezidenta Putina, který je namířen proti obyčejným občanům. Nejde o žádné prominentní příslušníky opozice. Obviněni jsou z podněcování masových nepokojů a z násilí proti policii. Za to by někteří z obžalovaných mohli dostat až osmileté tresty vězení.

Když byli obžalovaní vedeni do soudní síně, jejich příznivci tleskali a skandovali „vyhrajeme“. Předběžný výslech byl pro zástupce médií uzavřen. Georgij Satarov, bývalý poradce prezidenta Borise Jelcina, řekl agentuře Reuters: „Toto je proces ve stalinském stylu. Je to pokus využít strachu k potlačení protestního hnutí.“

Putin prohlásil, že lidé smí protestovat pokojně, ale že je nepřijatelné dopouštět se násilí vůči policii. Podle tvrzení státní televize byly protesty organizovány opozičními vůdci a roli prý hrály i americké peníze.

Místopředseda dolní komory parlamentu Sergej Železňak zase tvrdí, že „cílem bylo prolévat krev, vyvolat masové nepokoje a mnoho obětí na životech“. Bojovník za lidská práva Lev Ponomarjov to vidí jinak, agentuře Associated Press řekl, že cílem procesu je vymazat politickou opozici.

Mocipán se rozvádí

Demonstrace ze dne 6. května 2012 byla vyvrcholením vlny protestů, která začala v prosinci 2011 po vítězství Putinovy strany v parlamentních volbách. Na náměstí tehdy pochodovaly desítky tisíc lidí.

Policie je údajně natlačila do stísněného prostoru, což způsobilo paniku.

Nálada v opozičních řadách nebude nijak povznesená. Opozice proti Putinovi je roztříštěná a nemůže se opřít o široké vrstvy obyvatel. Putinova popularita sice poklesla, ale stejně se zdá, že lidé mu přičítají zásluhy za stabilitu v zemi. Zda se ji podaří udržet, se ještě uvidí.

Putinovi hodně pomohly vysoké ceny ropy, kterou Rusko vyváží. Je také otázka, nakolik prezidentovi uškodí zpráva z tohoto čtvrtka, že se rozchází se svou manželkou. O nesouladu u Putinových se mluvilo už dávno, nyní však byl rozchod oficiálně přiznán. To je však pouze psychologická záležitost, Putin si bude zřejmě umět ještě dlouho doma mocensky poradit.

Nikdo si nemůže být jistý. Bývalý šachový mistr a antikremelský aktivista Garry Kasparov, který je nyní ve Švýcarsku, řekl, že zůstane mimo rodné Rusko, protože se bojí, že by mohl být souzen. Až do konce února jezdil sem a tam, až se ukázalo, že by také mohl být vyšetřován v souvislosti s politickými protesty.

Kam mizí Rusové?

Jak vyšlo najevo v roce 2011, ze země už v minulých letech nenápadně zmizely celé dva miliony lidí, kterých se není možno dopočítat.

V květnu do emigrace odešel známý ruský ekonom Sergej Gurijev. Ten byl členem expertní komise posuzující kdysi rozsudek nad tehdy nejbohatším Rusem Michailem Chodorkovským, který u Putina upadl v nemilost a skončil za mřížemi. Jak široké vrstvy tak elita tuší, že někdy je lepší včas zmizet.

Po svém návratu do Kremlu prezident Putin podepsal řadu zákonů zjevně určených k omezení disentu a oslabujících občanskou společnost, včetně přísnějších trestů za neschválené protesty a právních předpisů, rozšiřujících definici velezrady.

Bude zajímavé sledovat, kolik velezrádců se ještě v Rusku objeví.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,750
28,470
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější