nahoru

Fotopříběh: Dívka ve vínových šatech a policista s pepřovým sprejem

Klára Lošonczi6. června 2013 • 19:08
Fotopříběh: Dívka ve vínových šatech a policista s pepřovým sprejem
foto: Reuters

Statečná žena s vlnitými černými vlasy se během několika hodin stala symbolem protestů v Turecku. Její fotografie obletěly celý svět.

Zatímco jiní stihli svou tvář před policisty včas ukrýt, turecká žena jménem Ceyda jim šla vstříc. V červených šatech, s bílou kabelkou na rameni a vlnitými vlasy rozhodně nevypadala agresivně. Přesto na ni policista z pouhého metru namířil hadici se slzným plynem. Ceyda na pozdní útěk doplatila. Začala kašlat a dusit se.

Incident se odehrál 28. května. Fotograf Osman Orsal zachytil celý útok krok za krokem. Série jeho fotografií ihned obletěla celý svět a z neznámé turecké ženy se stala hvězda, jejíž tvář visí po celém Istanbulu na bilboardech, které hlásají: "Čím více na nás budete stříkat slzný plyn, tím větší budeme."

Nepokoje v Turecku propukly na konci května po tvrdě potlačeném protestu proti developerské společnosti, která chtěla vykácet stromy v samém centu Istanbulu, aby zde mohla vystavět obchodní centrum. Nepokoje během týdne přerostly v krvavé demonstrace po celém Turecku.

 

 

Klára Lošonczi
Diskuse ke článku