nahoru

Jaruzelski: Šlechtic, komunista, diktátor a vlastenec

Jan Jandourek 6. června 2013 • 16:00
• foto: 
profimedia.cz

Polský spor: Je první prezident poválečného Polska zločinec nebo zachránce? Dnes tvrdí, že chtěl Polsko zachránit před sovětskou invazí. Smířlivě se k němu staví jeho někdejší rival Lech Walesa. Mnozí Poláci však na prolitou krev nemohou zapomenout.

Nad lůžkem jednoho nemocného devadesátiletého starce probíhá v tyto dny hádka. To proto, že tím mužem je generál Wojciech Jaruzelski, muž, který na Poláky uvalil počátkem 80. let pod ochranou Kremlu stanné právo, aby nakonec předal moc demokratické opozici. Poláci, ač do nich nechal dvakrát střílet, na něj přitom nemají úplně jednoznačný názor. Zajímavé je i to, co si o něm myslí, jeho historický rival a vítěz nad ním Lech Wałęsa.

Ale kdo je vlastně tento kontroverzní důstojník, který by klidně mohl podle své vizáže hrát ve filmu buď statečného důstojníka, nebo v jiném třeba diktátora? Jaruzelski toho stihnul za život hodně. Původem je to – jak v Polsku jinak – šlechtic, který studoval na katolické škole.

Před nacisty jeho rodina uprchla do Litvy, kde je ale sebrala Rudá armáda a Jaruzelské poslala na Sibiř. Tam si při nucených pracích zničil zrak, proto musel celý život nosit ony slavné sluneční brýle, které mu dodávaly nezaměnitelný image. Odtud ho zachránila služba u polských vojenských jednotek, ovšem těch pod moskevským vedením.

Jaruzelski infobox Jaruzelski infoboxFoto Archív


Všechno nejlepší…

Přeskočme mnoho let. Jestli byl v roce 1970 odpovědný za masakr dělníků v Gdaňsku a dalších městech, není jasné. Určitě však nese odpovědnost za to, že bylo posláno 27 tisíc ozbrojenců proti neozbrojenému civilnímu obyvatelstvu. Tvrdil pak, že ho tehdy obešli, takže se nikdy neomluvil.

Když vrcholil v roce 1981 konflikt s odborovým hnutím Solidarita vedeným Lechem Wałęsou, vyhlásil jako premiér a šéf komunistické strany výjimečný stav. Předáci Solidarity byli internováni, podle odhadu přišlo o život asi 90 lidí.

Jaruzelski vždy tvrdil, že chtěl zabránit sovětské invazi a volil menší zlo. Všichni během polských událostí pořád čekali, co udělají sovětští vojenští činitelé. O nich bylo známo, že různé invaze mají rádi. „Vzhledem ke strategické logice času, bych asi jednal stejně, kdybych byl sovětský generál. V té době byly ohroženy sovětské politické a strategické zájmy,“ komentoval později ten tlak Jaruzelski. Údajně chtěl zachránit polský národ před kremelským vpádem.

A teď plánuje parlamentní Strana demokratické levice (SLD), což je bývalá komunistická strana, která se komunismu zřekla, uspořádat 6. července na oslavu Jaruzelského 90. narozenin. Připravuje se pamětní kniha (přispěje i Michal Gorbačov a bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski) a budou panelové diskuse věnované jeho vládě. Pravicová konzervativní strana Právo a Spravedlnost (PiS) známá svým antikomunismem je rozhořčena. Stejně tak ale i mládež v řadách polských Zelených.

Smířlivý Wałęsa

Tento týden ve středu večer poskytl Lech Wałęsa v listu Gazeta Wyborcza rozhovor novinářce Monice Olejnik. Zeptala se ho, jestli by šel nyní a po tom všem, po čtyřiadvaceti letech, na generálovy narozeniny.

„Nazývám generaci generála Jaruzelského generací nešťastných časů,“ řekl bývalý šéf opozice a bývalý prezident. „Měli smůlu, že žili v době, kdy jsme byli zrazeni a předáni Sovětům.  Někteří z těchto lidí chtěl rozbít systém zevnitř, jiní z toho vyšli jako zrádci. Nevím, kdo je kdo,“ přiznal Wałęsa. „Prohrál jsem s Jaruzelskim v mnoha bitvách, ale vyhrál jsem válku, ačkoliv on ještě mohl bojovat. Narozeniny jsou narozeniny a my buďme lidmi. Za chvíli už přejdeme na věčnost. Byl jsem už u generála dvakrát nebo třikrát také z lidských důvodů. Jak jsem už řekl, my se s tímto světem už loučíme. Musíme se chovat uctivě. Když byla válka, byla válka. Když je mír, ať je mír. Ať nás rozsoudí prokurátoři a soudy, ale nikdo jiný.“

Už teď je jasné, že lidé ale soud nepřenechají jen profesionálům, protože Jaruzelského vláda až příliš zasáhla do života každého Poláka. Generálovi určitě nebude dopřán poklidný podzim života a milosrdné zapomenutí.

 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.