nahoru

Pouštět k nám imigranty z východní Evropy byla chyba, říkají Britové

Jan Jandourek 6. června 2013 • 00:00
Rumunsko Bulharsko Británie
Rumunsko Bulharsko Británie
• foto: 
Profimedia.cz

Londýn očekává s hrůzou vlnu přistěhovalců z Rumunska a Bulharska.

Ministři a poslanci v Británii vedou plamenné diskuse o tom, co si Británie počne, až příští rok dojde ke zrušení evropských imigračních omezení pro Rumuny a Bulhary.

Od roku 2004 přišlo do Británie kolem jednoho milionu lidí z východní Evropy a od příštího roku budou Rumuni a Bulhaři mít stejná práva jako ostatní obyvatelé EU. Někteří poslanci přitom tvrdí, že jejich příchod může v částech Británie přinést sociální a ekonomické problémy.

Jedním z hlavních odpůrců otevřených hranic pro občany nových zemí Unie je Nigel Farage, vůdce strany UK Independent Party (UKIP). Ten nedávno prohlásil, že Rumunsko a Bulharsko se potýkají s korupcí a organizovaným zločinem. „Od počátku jim nemělo být dovoleno vstoupit do EU.“

„Chci, aby bylo naprosto jasné, že my, UKIP, nevěříme, že je správné a spravedlivé, aby hranice byly od příštího roku zcela otevřené pro neomezený počet lidí z těchto zemí, kteří přicházejí do Británie pracovat, ale žádat o sociální dávky.“

Na politické scéně už dochází i na černý humor, když se naznačuje, že z rumunské Transylvánie dorazí rumunští upíři sát britskou krev.

 

INFOBOX

Británie a její imigrace v roce 2011:

Velká Británie má celkem 62 milionů obyvatel.

Sedm milionů se narodilo mimo Británii (11, 3 procenta), z toho 2, 12 milionu v zemích Evropské unie (3, 6 procenta).

Odhad největších skupin imigrantů (nad 200 tisíc lidí):

Indové 729 000

Poláci 643 000 (nárůst z 61 000 roku 2001 na 643 000 roku 2011)

Irové z Irské republiky 457 000

Pákistánci také 457 000

Němci 297 000

Jihoafričané 211 000

pro srovnání:

Slováci 54 000

Češi 40 000 

 

Ministři už slíbili změny v pravidlech pro poskytování veřejných služeb, aby bylo pro nově příchozí těžší těchto služeb využít, především NHS – Národního zdravotního systému.

Podle serveru Euroscop premiér David Cameron začátkem letošního roku slíbil omezit příliv občanů EU z východní Evropy do Spojeného království. Cameronův nekompromisní postoj přichází v době, kdy se schyluje k referendu o setrvání země v EU. A existuje možnost, že striktní postoj státu k přistěhovalcům bude mít na výsledek referenda vliv.

Skoro dvě třetiny Britů si myslí, že najít práci je pro ně těžší právě kvůli pobytu imigrantů a hněv se obrací hlavně proti vysoce kvalifikovaným cizincům. Statistiky sice naznačují, že procento uživatelů dávek je mezi imigranty z východní Evropy nižší než mezi Brity, ale málokdo o tom ví. Občané Spojeného království mají dojem, že lidí s cizím přízvukem je na ostrovech už příliš.

Vůdce labouristů Ed Miliband už loni v únoru vyjádřil přesvědčení, že jeho spolustraníci se rozhodnutím o povolení neomezeného přistěhovalectví dopustili chyby, že se podcenil jejich potenciální počet a že rozsah migrace má negativní dopad na mzdy.

Je historickým paradoxem, že i Milibandova matka se narodila v Polsku.

Zároveň je pravda, že stará dobrá Anglie už není, co bývala. Za dvanáct let vzrost počet obyvatel v Anglii a Walesu o tři miliony. Pokud jde o Poláky, odhady o jejich počtu na ostrovech kolísají od 600 tisíc do milionu.

Češi se do Británie zdaleka tolik nehrnou. Podle odhadů Velvyslanectví ČR v Londýně tu žije v současnosti asi 40 tisíc Čechů - z toho asi 35 tisíc přechodně (studenti, lidé hledající práci, zaměstnanci). I tak si ale budeme muset zvyknout, že pro staré členské státy Unie budeme všichni pořád „ti z východu“.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.