nahoru

Nejsmířlivější je vůči homosexuálům Španělsko, nejméně Nigérie

Klára Lošonczi6. června 2013 • 00:00
Podle průzkumu agentury Pew Research Center jsou k homosexuálům nejtolerantnější ve Španělsku, nejméně v Nigérii
Podle průzkumu agentury Pew Research Center jsou k homosexuálům nejtolerantnější ve Španělsku, nejméně v Nigérii
• foto: 
ČTK

Česko na žebříčku tolerance obsadilo čtvrtou příčku.

Americká agentura na výzkum veřejného mínění Pew Research Center provedla průzkum globálního pohledu na homosexualitu v 39 zemích světa. Nejvstřícnější jsou k nim obyvatelé Španělska s 88 procenty, dále Německa s 87 procenty a Kanady s rovnými 80 procenty.

Česká republika si vysloužila čtvrté místo v žebříčku. Zákon, jenž u nás umožňuje registrované partnerství (nikoli však sňatky), nabyl platnosti v červnu 2006.  Registrované partnerství gayů a lesbiček se těší velké popularitě. Do konce roku 2010 se nechalo v ČR zaregistrovat 1111 homosexuálních párů, z toho více než dvě třetiny mužů.

Naopak v Pákistánu nebo Nigerii, která skončila na posledním místě, bude život gayů a lesbiček opravdu tvrdý. Kladný vztah k nim má pouhé procento obyvatelstva.

Francie, pro kterou jsou homosexuální manželství naprostou novinkou, obsadila šesté místo v žebříčku. Tamější parlament definitivně schválil zákon o sňatcích lidí stejného pohlaví - spolu s možností adopce dětí - na konci dubna. Prezident Francoise Holand tím splnil jeden ze svých předvolebních slibů.

Klára Lošonczi
Diskuse ke článku