nahoru

Indů už bude brzy více než Číňanů

Jan Jandourek5. června 2013 • 12:53
Čína
Čína
• foto: 
Profimedia.cz

Politika jednoho dítěte je v Číně úspěšná. Někdy až příliš.

Čínské město Wuhan v centrální Číně vydalo návrh vyhlášky, která by pokutovala ženy mající děti mimo manželství. Takové provinění by je stálo i víc než v přepočtu 540 000 korun. To je samozřejmě na čínské poměry absurdní suma.

Nové nařízení je součástí čínské snahy plánovat rodičovství v zemi, kde může mít většina párů pouze jedno dítě. I čínská místní média ale odsoudila navrhovanou vyhlášku jako odsouzení svobodných matek.

Dokonce i konzervativní list Global Times v úvodníku připustil, že „případy dětí narozených mimo manželství jsou často složité a nemohou být posuzovány nějakým jednorozměrným opatřením“. „Pouze znevýhodňuje matky, zatímco ignoruje odpovědnost otců. To má vážný dopad pouze na chudé a zároveň téměř žádný dopad na bohaté. Podkopává to sociální spravedlnost.“

Redakční úvodník dodal: „V místech, kde jsou tyto porody trestány, se pak může v důsledku takových trestů a s tím související stigmatizací objevit více potratů a opuštěných kojenců.“ Svobodné matky to mají v Číně těžké tak jako tak, protože okolí se na ně dívá spatra a cítí se trapně a bezmocně.

Dobrovolně? To nefungovalo

Město Wuhan zatím na kritiku reagovalo tak, že předpis se ještě může změnit. To ale nic nemění na tom, že Čína, dosud nejlidnatější země planety, začala svými experimenty ohledně populačního růstu vytvářet nové problémy. Došlo na to, čemu se říká „nezamýšlené důsledky“

Původní úmysl byl dobrý. Už po druhé světové válce uvažovali čínští předáci, co udělají s tím, že je v Číně tolik lidí. Vůdce Mao Ce-tung ale zemi nedopřál mnoho klidu k řešení problému. V roce 1976 zemřel a už v roce 1978 přišla první opatření. Nejdřív to režim zkoušel dobrovolně. Rodiny byly povzbuzovány, aby neměly více než dvě děti. Bylo jasně naznačeno, že dvě děti jsou dobré, ale jedno ještě lepší.

Dobrovolnost dopadla jako vždycky, lidé se četnějšího potomstva vzdát nechtěli. V září 1980 vydal ústřední výbor komunistické strany dopis, kde vyzval k „politice jednoho dítěte“. Bylo to všeobecné opatření, z kterého směli být vyňati třeba příslušníci menšin a rodiny, kde se dítě narodilo s postižením.

Lidem, především na venkově, se představa pouze jednoho dítěte moc nelíbila. Ve městech byli lidé přístupnější. Režim se pokoušel obyvatele motivovat šířením antikoncepce, penězi, nabídkou lepších pracovních míst. Když to nešlo po dobrém, došlo na nucené potraty a sterilizace.

Oficiálně neexistujete

Jak tehdy referoval britský list Telegraph, bylo například v roce 2001 jednomu čínskému okresu provinčními autoritami z Kuang-tungu nařízeno provést do konce roku 20 tisíc potratů. Místní činovníci nasadili do akce vůz s pojízdným ultrazvukovým přístrojem. Tak bylo možné pokrýt i odlehlé vesnice, kde si vesničané troufli mít třeba pět dětí. Lékařům také údajně nařídili provést u žen, které kvóty překročily, co nejdřív sterilizaci. Kolem těchto praktik došlo k různým dramatickým scénám.

Vládní opatření zasáhla necitlivě do národních tradic. Lidé bývali například zvyklí odsouvat děti až do pozdějšího věku, aby je podporovaly ve stáří. Teď jim najednou tito pomocníci chybí. Vznikla také nová vrstva dětí bez identity, které se narodily ilegálně a nikdo jejich existenci nenahlásil úřadům. Teď by třeba chtěly studovat, ale je to problém, protože oficiálně nejsou. Pak dochází k různým (zdánlivým) záhadám, že v roce 1990 se podle sčítání lidu narodilo 23 milionů dětí, ale v roce 2000 je najednou 26 milionů desetiletých.

Kromě toho došlo k tomu, že věda dnes umožnila určit pohlaví dítěte už před narozením. Číňané dávají přednost chlapečkům. Protože interrupce je možná, rodí se více chlapců než dívek. Ty pak ale svým protějškům v dospělosti chybí a není k dispozici dost nevěst. Číňané je pak musí hledat v zahraničí. V dalších letech bude důsledkem toho fakt, že nejlidnatější zemí planety se stane Indie. Odhaduje se, že k tomu dojde kolem roku 2025.

INFOBOX

- politika jednoho dítěte zabránila v Číně do roku 2000 narození asi 250 milionů lidí - už dnes je 65 procent Indů ve věku pod 35 let.

- čeká se, že v roce 2020 bude průměrný věk Inda 29 let, Číňana 37 let a Japonce 48 let.

- podle údajů OSN je v Indii miliarda mobilních telefonů, zato 600 milionů lidí prý nepoužívá záchody

- v Číně je taky miliarda mobilů a záchody nepoužívá jen 14 milionů lidí.

- Čína: 1 354 000 000 obyvatel, roční přírůstek 0,5 procenta

- Indie: 1 210 000 000 obyvatel, roční přírůstek 1,76 procenta

- už v 80. letech se psalo, že jen pro pokrytí ročního přírůstku dětí by bylo třeba v Indii postavit 14 tisíc škol ročně

- životní úroveň roste. V roce 1922 žili lidé v Indii průměrně 25 let a v Číně 33 let, v roce 2010 to bylo v Indii asi 65 let a v Číně skoro 75 let

- v roce 2008 Indie zakázala vývoz rýže, dnes je jejím druhým největším producentem na světě.

Ve východní Asii došlo na jedno dítě na rodinu i v Japonsku, tam však „přirozenou cestou“. Počet dětí na jednu ženu dosáhl hodnoty 1,27 v roce 2005. Od té doby se to trochu zlepšilo, ale i tak je to dnes 1,4 dítěte na matku. Japonci se ale připravují na těžké zítřky aspoň technologicky. Vyvíjejí různé pomůcky pro pomoc starým lidem, třeba „robotické ošetřovatelky a ošetřovatele“. Čeká se, že to bude zajímavé i z hlediska vývozu, především právě do Číny a Koreje, kde bude populace stárnout.Diskuse ke článku