Neuroložka: náboženský fundamentalismus je duševní porucha | Reflex.cz
nahoru

Neuroložka: náboženský fundamentalismus je duševní porucha

Jan Jandourek4. června 2013 • 00:15
iran fundamental
iran fundamental
• foto: 
Profimedia.cz

Vědkyně z Oxfordu věří, že fanatiky bude moci jednou léčit.

Bioložka Kathleen Taylorová sama sebe označuje za spisovatele píšícího o vědě přidruženého k Oddělení fyziologie, anatomie a genetiky. Svůj pozoruhodný návrh klasifikovat fundamentalismus jako nemoc přednesla před několika dny na literárním festivalu ve Walesu.

Na dotaz ohledně budoucnosti neurologie řekla listu The Times of London: „Jedním z překvapení může být nahlížení lidí s určitým přesvědčením jako lidi, kteří by se měli léčit.“

 

Kathleen TaylorováKathleen TaylorováFoto Neurotaylor.com

Ten chudák se nerozhodl sám

„Někoho, kdo se například zradikalizoval v nějaké sektářské ideologii, nakonec už můžeme přestat nahlížet jako člověka, který učinil nějakou volbu o vlastní vůli. „V mnoha ohledech to může být velmi pozitivní věc, protože v naší společnosti najdeme pochybné víry, které páchají velkou škodu.“

Autorka dále uvádí, že nechtěla mluvit jen o zjevných kandidátech, jako je třeba radikální islám, ale také např. o přesvědčení, že bít děti je správné.

Není to poprvé, co se Taylorová zabývala zkoumáním radikálů a jejich myšlení. V roce 2006 napsala knihu o kontrole myšlení. V titulu nazvaném „Brainwashing: věda o řízení mysli“ se zabývá takovými skupinami a sektami, jako je třeba Al-Kajda.

„Všichni samozřejmě měníme svá přesvědčení,“ říká. „Všichni přesvědčujeme druhé, aby dělali nějaké věci; všichni sledujeme reklamu, všichni jsme byli vychovávaní a máme náboženskou zkušenost. Vymývání mozků, chcete-li, je extrémní završení toho všeho, je to způsob donucovacího, násilného a psychologického mučení.“

Podle autorky je brainwashing – vymývání mozků - metodou, jak druhé přesvědčit, aby dělali věci, které pro ně nemusí být dobré. Aby mysleli tak, jak by je to samotné ani nenapadlo. Taylorová si je vědoma, že je to citlivé téma.

Kdo není fanatik?

Technologie, která by umožnila „skenovat“ nebo nějak manipulovat lidský mozek, by nebyla žádným čistě neutrálním nástrojem vhodným pro nějaké komerční použití. Máme šanci podpořit lidskou důstojnost, ale zároveň ji i zneužít.

K tomu můžeme dodat, že se skutečně pouštíme na křehký led. Jak vlastně poznáme rozdíl mezi zaslepeným fundamentalistou a člověkem, který si pevně stojí za tím, co poznal jako pravdu?

Z hlediska vládců Římské říše byli křesťané fanatická sekta odpadlíků od židovství a jejich víra naplňovala klasické známky sekty: byla to společenství malá, nová, s novou vírou a bez rozvinutých struktur.

První křesťané obraceli svou naději ke konci dějin a nevěřili v nějaké reformy říše. Jakmile se dostali k moci, dali se do ničení pohanských chrámů. V Sovětském svazu bývali za duševně nemocné považováni odpůrci režimu. Dnes si myslíme, že komunisté to asi nemohli mít v hlavě v pořádku, když viděli zločiny a nefunkčnost svého systému a stejně mu slepě věřili. Z hlediska mnoha lidí může být fanatismem třeba vrcholový sport nebo vášnivé zaujetí pro pravicové či levicové ideje.

Můžeme tedy očekávat, že pokud se bude jednou fundamentalismus léčit, bude záležet na tom, kdo určí, jaká víra je ta správná.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější