Psychoanalýza Angely Merkelové | Reflex.cz
nahoru

Psychoanalýza Angely Merkelové

Lubomír Heger2. června 2013 • 12:00
angela merkel top
angela merkel top
• foto: 
Profimedia.cz

Už vyšlo přes deset biografií, ale do kancléřky pořád nikdo nevidí.

Němečtí novináři a cizí dopisovatelé ze spolkové republiky objevili nový sport - psaní psychologizujících životopisů nejpopulárnější političky v zemi. Vzhledem k množství úsilí, které bylo tímto směrem napřeno, je zarážející, jak mizerných výsledků se zatím podařilo docílit.

Naposledy dva novináři z Bildu a Weltu v knize První život Angely Merkelové znovu odhalili fakt, že Merkelová do svých 35 let žila ve východním Německu, byla aktivní ve svazu mládeže (členka okresního výboru a tajemnice "Agitprop" - pro agitaci a propagandu), byla funkcionářkou ve Svazu německo-sovětského přátelství a několikrát se vyslovila pro demokratický socialismus. Totéž již zaznělo asi pětkrát. Něco je tu přesto zarážející.

V nedávném dotazníku týdeníku nejčtenějšího týdeníku Die Zeit odpovědělo devět z deseti autorů negativně na otázku, jestli Angele Merkelové dnes (po osmi letech vládnutí) už lze rozumět. Z čehož vyplývá, že nelze. Kdo jiný by ale už měl rozumět, když ne životopisci?

Ti jen v různých obměnách opakují zhruba totéž: kancléřka je neprůhledná, nemá jasný hodnotový žebříček, parazituje na nápadech jiných (rodinnou politiku převzala od SPD, energetickou od Zelených), nemá moc přátel a její základní taktikou je vyčkávat do poslední chvíle, než se přikloní k nejpočetnějšímu táboru či k nejpopulárnějšímu řešení.

Angela jako přírodní úkaz

Co se týče méně obecných soudů, životopisci jsou skoupí na slovo, ale občas utrousí nějakou zajímavost. Zde je výběr z toho nejlepšího, co zatím zaznělo.

"Říká mnohem častěji Scheiße (hovno), než by člověk dovolil svým dětem." (Nikolaus Blome, autor knihy Angela Merkelová - kabaretní kouzelnice).

"Podezírám ji, že se ve skutečnosti jmenuje Tina. Tina jako: There Is No Alternative." (Cora Stephanová, autorka biografie Angela Merkelová. Omyl). Stephanová naráží na kancléřčin zvyk doprovázet všechna svá rozhodnutí větou: "Není jiné alternativy, než..."

"Je to ta nejméně pravděpodobná kancléřka, jakou si umíte představit. Ohromující ironie dějin". (Volker Resing, autor biografie Angela Merkelová. Protestantka).

Resing má podobně jako jeho další kolegové tendenci popisovat působení Angely Merkelové jako svého druhu přírodní úkaz. Něco, co se Německu "přihodilo" a nikdo přesně neví jak a proč. Jen se na to podívejte německýma očima - konzervativní stranu s katolickou základnou na západě země (CDU) ovládla rozvedená, podruhé vdaná a bezdětná dcera východoněmeckého evangelického faráře.

Všichni autoři se ještě shodují v tom, že dějinným úkolem Angely Merkelové je zachránit euro. A že by na záchranu jihoevropských ekonomik nejraději nevydala ani cent, ale musí - kvůli dějinám, a také kvůli odbytu německého zboží.

Jenže zatímco životopisci psali své knihy a diskutovali, veřejnost se dozvěděla něco opravdu nového.

CO JSTE O KANCLÉŘCE MOŽNÁ OPRAVDU NEVĚDĚLI

Její děd pocházel z Poznaně a jmenoval se Ludwig Kazmierczak. Po příchodu do Berlína ve 20. letech začal pracovat jako policista a nechal se přejmenovat na Kasner. Syn Horst Kasner (narozen 1926) byl za války vedoucím oddílu v Hitlerjugend, poté vystudoval teologii v Heidelbergu.

Angela Merkelová je ve skutečnosti západní Němka. Narodila se v roce 1954 v Hamburku Kasnerovi a Herlindě Jentschové, učitelce latiny a angličtiny. Několik týdnů po narození přijal otec místo faráře v NDR, čímž zaskočil západoněmecké úřady. "Říkali, že na východ se stěhují jen komunisté a opravdoví pitomci," uvedl pár let před smrtí pro list International Herald Tribune.

Kasner po celý život vyznával krédo, že s komunisty je třeba vést dialog, takže mu církevní hodnostáři přezdívali "rudý Kasner". Směl volně cestovat a rodina používala dva automobily, což některé životopisce vede k domněnce, že si s režimem zadával až příliš. Angela se přesto cítila stigmatizována a jako povolání otce na gymnáziu uváděla "Fahrer" (řidič), namísto "Pfarrer" (farář).

Mladá Merkelová excelovala především v matematice a cizích jazycích. V 60. letech vyhrála několik meziškolních "olympiád" v ruštině. Během studia fyziky v Lipsku krátce pobývala na studijním pobytu v Leningradě a v Moskvě. Domluví se i česky a polsky.

Merkelová na vysoké škole složila dvě zkoušky z marxismu-leninismu (ovšem s prospěchem "dostatečný") a napsala esej na téma "Co je to socialistický způsob života?". V letech 1978 až 1989 pracovala na Akademii věd NDR.

Německá kancléřka byla v mládí vášnivá čtenářka a zhltla ledaccos. Na akademii si vypůjčila celou řadu autorů, od Weisäckera přes Sacharova, Marcuse, Gorbačova, Poppera, Uwe Johnsona, německé klasiky po Michaila Bulgakova.

Nejprve v roce 2011 zemřel ve věku 85 let její otec. V několika nekrolozích se objevilo, že vlastně nikdy nesouhlasil s dcerou v otázce sjednocení Německa. Přál si, aby se NDR pouze demokratizovala, ale ponechala si separátní identitu. Média se opět začala pídit po kořenech kancléřky.

A opět konstatovala, že Merkelová rozhodně nepatřila mezi disidenty a v někdejší NDR si do svých 35 let zařídila docela obstojný život. Byla loajální režimu. Viděno dnešní optikou, vstup do křesťanské strany v roce 1990 a pozdější prudký obrat k neoliberalismu zůstávají záhadou. Nejčastější vysvětlení = kancléřka je obyčejná oportunistka.

Letos na jaře pak polské deníky přišly se senzačním odhalením - děd Merkelové Kazmierczak nejenže pocházel z Poznaně, ale za první světové války působil v tzv. Modré armádě (generála Józefa Hallera) ve Francii. Dá se tedy předpokládat, že pozvedl zbraň proti německým vojskům.

Je to vlastně nová situace. Kanceléřka je už nejméně pět let médii dokola kritizována za to, že do úřadu nastupovala jako nadšená reformátorka, aby se v ní nakonec zabydlela jakožto ukázkový vykonavatel "reálpolitiky". Zároveň si zachovává vysokou popularitu, jejíž vysvětlení je třeba hledat spíše v civilizovaném vystupování a jemných způsobech, než v nějakých měřitelných výsledcích.

Náhlý zájem o její původ a rodinu ji musel zákonitě zaskočit. Absence hodnot, vize, poslání, dokonce i ona vyčkávací taktika - to už je obehraná písnička. Merkelová na to reaguje léta po svém, tedy mlčením. Ovšem přesvědčení otce, etnický původ děda a její vlastní postoj k socialismu, tyto problémy už podle ní neměly nikoho zajímat.

Jenomže zajímají, takže další biografie lze čekat.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější