nahoru

Boje ve vesmíru

Stanislav Drahný30. května 2013 • 16:00
Wolowitz
Wolowitz
• foto: 
Youtube.com

Američané přišli na to, jak uklidnit hašteřivé astronauty.

O tom, že dlouhodobé pobyty ve vesmíru nepříznivě ovlivňují psychiku, se ví již delší dobu. Posádky do orbitálních stanic a raketoplánů proto v kosmických agenturách nevybírají jen na základě fyzických a intelektuálních schopností, ale také (a hlavně) podle psychologických předpokladů. Jde o to, aby se lidé zavření po mnoho týdnů, nebo dokonce měsíců na malém prostoru dokázali mezi sebou nějak snášet.

Mimochodem, právě v těchto dnech běžely v televizi epizody sitkomu Teorie velkého třesku, v nichž byl jeden z hrdinů na delším pobytu na vesmírné stanici. Z počátečního nadšení ze splnění dětského snu se nakonec – i kvůli šikaně od kolegů – zhroutil.

Odchylky od normálu

Aby v opravdovém životě něčemu takovému NASA předešla, její výzkumníci vyvinuli speciální zařízení, které registruje a shromažďuje údaje o vztazích mezi posádkou.

Například zjistí, která osoba vyvolala spor nebo kdo první v hádce pozvedl hlas. Zařízení také monitoruje srdeční tep členů posádky. Podle Steva Kozlowského, který jako psycholog tento výzkum vede, je cílem zachycení „odchylky od normálního fungování týmu“.

Což má být podle něho správná cesta k omezení sporů na vesmírných cestách. Navíc bude možné všechna data o sociálním chování posádky nahrát do palubního počítače a tam uchovávat a případně později přehrát.

Miliony na vylepšení vztahů

Na projektu, který stál 1,2 milionu dolarů (asi 24 milionů korun), pracuje Kozlowski tři roky a přibližně stejnou dobu NASA program ještě financovat bude. Prototyp zařízení je testován s ohledem na pobyty na orbitální stanici a výhledem meziplanetární lety. NASA totiž počítá, že zpáteční cesty na cizí planety a asteroidy budou trvat tři roky.

Na těchto dlouhých letech by připravované zařízení mělo pomoci lidem přežít v (plném) duševním zdraví.

A obyčejní lidé?

Upřímně řečeno, autor tohoto textu není myšlenkou na tuto „kosmickou technologii“ úplně nadšený. Představte si situaci, že Vy i všichni Vaši kolegové máte v sobě zabudovaný čip, který vysílá údaje o Vašem tepu přímo do počítače vašeho šéfa. Tam se společně s údaji o hlasitosti Vaší řeči, a o tom s kým se bavíte, ukládá „pro všechny případy“ na disk.

Pokud se zachováte nějak nestandardně, například zaklejete, když Vám upadne tužka, software nenápadně vedoucího upozorní, že se v jeho kolektivu děje něco nepatřičného. Naštěstí pravděpodobně nepoletíte na kosmické lodi, takže budete moci vystoupit bez nebezpečí ztráty kyslíku ve vzduchoprázdnu.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: info x, infox, vesmír, AmeričanéDiskuse ke článku