nahoru

Chemické zbraně - co se děje s člověkem, který byl zasažen

Stanislav Drahný30. května 2013 • 06:00
Chemické zbraně
Chemické zbraně
• foto: 
Profimedia.cz

V Sýrii jsou tuny smrtících látek. Mohou se dostat až k nám.

Největší hrozbou válečného konfliktu v Sýrii je použití chemických zbraní hromadného ničení, kterých je v této zemi jedna z největších zásob na světě.

Jejich zneužití se obává Barack Obama stejně jako ruští diplomaté. Tajné služby odhadují, že Sýrie má po Rusku, Spojených státech a Severní Koreji čtvrtý největší chemický arzenál na světě.

Plynu se nadýchal i francouzský novinář

Přitom lze považovat za téměř jisté, že v posledních dnech a týdnech byly tyto zbraně navzdory slibům použity. Poslední informaci na toto téma přinesl francouzský deník Le Monde. Podle jeho zpravodaje použila armáda několikrát proti povstaleckým oddílům u Damašku neznámý bojový plyn.

Vystaven mu byl údajně i jeden ze zpravodajů listu, který pak měl několik dní dýchací obtíže a problémy se zrakem. Zpravodaj deníku pak propašoval vzorky údajných chemických zbraní do Francie, kde je nyní testují. O jaký plyn se jednalo, by mělo být známé za několik dní.

 

Chemické zbraně Chemické zbraněFoto Graphic News

 

Podle všeho už byl také během syrského konfliktu použit i skutečně obávaný nervový plyn sarin. Tato nervově paralytická látka zabíjí zasaženého po několika nadechnutích. Při nižší koncentraci postiženým vážně poškozuje nervovou soustavu.

Kdo používá chemické zbraně?

To, že se – přinejmenším omezeně – chemické zbraně v syrském konfliktu používají je téměř jisté. Jde sice o závažné zjištění, ale ještě mnohem důležitější otázkou je, kdo má tyto zbraně k dispozici a používá je v boji. Jak vláda, tak i rebelové odpovědnost za užití těchto látek odmítají a odpověď na tuto otázku pravděpodobně neznají ani západní zpravodajské služby.

Přitom jde o docela zásadní záležitost. Pokud by chemické zbraně měla pod kontrolou a používala pouze syrská armáda sloužící režimu v Damašku, byly by nejspíše použity jen proti odpůrcům režimu v rámci Sýrie.

INFOBOX

Jak působí chemické zbraně, jimiž disponuje Sýrie

Sarin – vysoce toxická kapalina, která paralyzuje nervový systém. Příznaky u postiženého jsou zúžené zornice, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, úzkost a neklid. Dochází i k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. Smrt nastává následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce.

Tabun (též GA) – nervově paralytická kapalina bez barvy a chuti. Může být použit i ke kontaminaci vody. Způsobuje nervozitu, úzkost, stažení zornic, výtok z nosu, slinění a dušnost. Dále pak bezvědomí, křeče, svalovou paralýzu, ztrátu kontroly nad svěrači. Vdechnutí smrtných dávek usmrcuje za jednu až deset minut, stejně tak kapalina vstřebaná přes oči. Účinky při vstřebání přes kůži se projevují pomaleji. Oběť může rychle absorbovat smrtnou dávku, smrt však může přijít se zpožděním jedné až dvou hodin.

VX – nejrozšířenější zástupce bojových látek třídy V. Bezbarvá až nažloutlá tekutina, která proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Zprvu vyvolává nevolnost a kašel, poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí.

Yperit (hořčičný plyn) – používá se ve formě aerosolu. Do organismu proniká kůží, dýchacími orgány, očima i ústy. Příznaky otravy se objevují obvykle za 4 až 6 hodin po zasažení. Dochází k otoku očí a světloplachosti. Zasažení dýchacích orgánů se projevuje podrážděním v nose a v hrdle, dostavují se horečky, ztížené dýchání, pocení, kašel a ochablost. Zasažení kůže nebývá zpočátku nápadné. Až později zasažená místa zčervenají a vytvářejí se na nich puchýře. Postižený dostává svalové křeče a paralýzu končetin.

 

Kdyby ale chemickými zbraněmi disponovali povstalci, vznikla by naprosto nepřehledná situace. Nikdo totiž neví, kdo v pozadí povstání stojí a předchozí revoluce „Arabského jara“ naučily světové politiky v tomto ohledu značné obezřetnosti. Přitom je zřejmé, že minimálně část syrských povstalců má úzké vazby na teroristické organice typu Al-Káidy případně na íránské tajné služby.

Touto otázkou se zabýval na serveru natoaktual.cz generál Jiří Šedivý. Tvrdí, že pokud syrské chemické zbraně získá Al-Káida nebo její odnož, nemusí je použít jen k tomu, aby zlikvidovala režim v Damašku. Cíle této organizace mohou být podstatně vzdálenější v čase i prostoru.

Teroristé by mohli část chemické munice přesunout kamkoliv – do Británie, do USA nebo třeba i do České republiky. A tam ji použít k útokům na civilní obyvatelstvo.

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku