nahoru

Čečensko staví za miliony dolarů druhou největší mešitu v Izraeli

Jan Jandourek 27. května 2013 • 14:00
čečensko izrael mešita
čečensko izrael mešita
• foto: 
Novaja Gazeta

"Hrdina Ruska" Kadyrov mešity doslova miluje. Teď jdou na export.

Čečenská vláda staví jednu z největších a nejpůsobivějších mešit v Izraeli, bude druhá největší po slavné al-Aksá v Jeruzalémě. Má vyrůst v Abu Goš, městečku, které leží asi deset kilometrů západně od Jeruzaléma na dálnici do Tel Avivu.

Obyvatelstvo, asi něco přes šest tisíc lidí, je především arabské. Dosud si svět této obce všiml maximálně kvůli drobným pozoruhodnostem. Drží světový rekord ohledně vytvoření největší misky humusu na světě, v jedné restauraci zde mají zlatou sochu Elvise Presleyho a místní obyvatelstvo má dobrý vztah k Izraeli, což u Arabů v kraji nebývá automaticky zvykem. Vesnice Abu Goš patří k jedné z mála, které vyšly z izraelsko-arabské války v roce 1948 bez úhony.

Proč se do stavby mešity pustilo zrovna Čečensko, kdysi rebelující část Ruska vedené promoskevským vládcem Ramzanem Kadyrovem? (Pro představu, je to mimo jiné nositel medaile Hrdina Ruska, sběratel sportovních vozů a čečenských dýk a v jeho zemi nyní natáčí film ruský občan Gérard Depardieu.)

Kolem Kadyrova mešity jen rostou

Prezident Kadyrov stavbu mešity v Abu Goš oficiálně vidí jako obnovení vztahů přerušených před pěti sty lety. Podle palestinského historika Aref Al-Arefa přišli na území dnešního kdysi první osadníci z oblasti mezi Čečenskem a Gruzií. Nešlo o žádnou kulturní výměnu, byli mezi vojáky otomanského sultána Selima I., který v roce 1516 Palestinu dobyl. Historický základ tu však je a místní považují kontakt s Čečenskem za navázání pouta s pravlastí.

Stavba začala před čtyřmi lety ze soukromé iniciativy obyvatel, kteří se pokoušeli dát dohromady finanční prostředky. Peníze ale došly. Obec navázala styky s čečenskou vládou, která slíbila dát víc než dva milióny dolarů na stavbu mešity a další milion na opravu přístupové cesty, která k ní povede. Představitelé obce se na tom dohodli před dvěma lety během jejich návštěvy v Čečensku.

Stavba má mít asi čtyři tisíce metrů čtverečných a je už skoro hotová, ještě mají být postaveny čtyři minarety, jak je to v kavkazském regionu obvyklé. Vesnici už navštívil čečenský ministr zahraničí a prezidentova manželka.

Kolem Kadyrova vůbec rostou samé mešity. V čečenském městě Šali má vzniknout mešita pro deset tisíc věřících a minulý rok už pro ni položili základní kámen. Mešita má nést Kadyrovovo jméno jakožto uznání jeho zásluh o islám. Faktem je, že každá státní budova má podle tvrzení náboženských vůdců modlitební místnost.

Největší mešita v Evropě je také v Čečensku, jmenuje se podle Kadyrovova otce, který v roce 2004 podlehl atentátu. Nyní tedy Čečenci svou zálibu v mešitách přenesli až do Izraele.Klíčová slova: čečensko, mešita, vláda, dolary, IzraelDiskuse ke článku