nahoru

Opravdu smutný úděl? Být muslimem mezi buddhisty v Barmě

Jan Jandourek26. května 2013 • 10:00
muslimové v barmě
muslimové v barmě
• foto: 
Profimedia

Barmské vládě se zdá, že se muslimové příliš množí a je třeba to zarazit.

Pokud si chce někdo spravit náladu, stačí si uvědomit, že není muslim z etnika zvaného Rohingya a nežije v Barmě.

 

Nejenže by si neužil příslušnosti k druhému největšímu náboženství na světě a nevyužil ani možnosti mnohoženství, ale ještě mu zakážou mít více než dvě děti.

 

Přinejmenším k tomu dojde ve dvou barmských městech jménem Buthidaung a Maungdaw. Proč? Populační nárůst muslimů je tu podle barmských úřadů desetkrát vyšší než v případě buddhistů a přelidnění je jednou z příčin napětí.


Hrozí pogromy buddhistů na muslimy

Jeho následkem jsou násilné útoky buddhistů na muslimy. Muslimů je v oblasti 95 procent a v buddhistech to budí obavy. Místní úředníci uvedli, že nové opatření o omezení počtu dětí je součástí politiky, v rámci které se také zakáže mnohoženství.

 

Sektářské násilí vypuklo asi před rokem, kdy davy buddhistů napadly muslimy pocházející z malého národa Rohingya. Došlo k tomu po nevyjasněné vraždě buddhistické dívky. Zanechali za sebou mrtvé, tisíce nebo snad desetitisíce, bořili tisíce domů a donutili uprchnout asi 125 tisíc lidí.

 

Tento spor je výzvou pro reformní barmskou vládu, která se pokouší zavést politickou a ekonomickou liberalizaci po téměř půl století kruté vojenské vlády. Stín padl i na vůdkyni opozice Aun Schan Su Ťij, která byla kritizována za to, že výrazně nebránila muslimskou komunitu.


INFOBOX

Muslimové tvoří v celé Barmě asi čtyři procenta ze 60 milionů obyvatel.

Rohingyové žijí v podivné situaci, protože je nikdo nechce. Nepatří v Barmě mezi 135 uznaných etnik.

Jeho příslušníci jsou považováni za ilegální přistěhovalce z Bangladéše a nemají barmské občanství.

Bangladéš zase tvrdí, že tito lidé žijí v Barmě po staletí a měla by jim být přiznána občanská práva. Sám jim občanství udělit nechce, byť uprchlíky na svém území ponechává.

 

Barma by se Rohingyů nejraději zbavila tím, že je přemístí do nějaké muslimské země, jenže žádná taková se do přijetí statisíců až milionu lidí nehrne.

 

Zatím se neví, jak bude opatření o kvótě na dvě děti vykonáno. Povinný populační „strop“ bude platit jen v Buthidaung a Maungdaw a ne v dalších částech státu Rakhine, kde jsou muslimské komunity menší.


Mají se učit od Kurdů?

Zdravý rozum ale napovídá, že to neskončí dobře. Pokud si státní autority myslí, že to přispěje ke zmírnění napětí, napadne každého laika nadaného průměrným zdravým rozumem, že k takové domněnce neexistuje důvod.

 

Na tomto případu vidíme, jak je v dnešním světě důležité mít to správné PR, jako to umí třeba Palestinci a o něco hůře Kurdové. Na světě je mnoho malých národů a etnik, které jednou pochopí, že se o ně svět nebude zajímat, dokud neunesou několik letadel a neodpálí pár bomb v nějakém letovisku pro západní turisty.

 

Tím jim nechceme dávat návod - jen říkáme, jak to na světě chodí.Diskuse ke článku