nahoru

„Fašismus je pro Německo správný,“ napsal si mladý Kennedy do deníku

Jan Jandourek 25. května 2013 • 08:00
JFK
JFK
• foto: 
Profimedia.cz

Mladý JFK si ještě po válce myslel, že Hitler byl hrdina.

V době studené války, v roce 1963, pronesl americký prezident John F. Kennedy slavnou větu „Ich bin ein Berliner“. Bylo to nedlouho poté, co komunistický režim nechal postavit nechvalně známou zeď mezi východním a západním sektorem Berlína. Prezident dal najevo, že tuto část Berlína komunistům Amerika napospas nenechá.

 

Kennedy ale již předtím navštívil Německo třikrát, v letech 1937, 1939 a 1945. A jsou to zajímavé cesty.

 

Kniha „John F Kennedy mezi Němci“, naznačuje, že v pozdních 30. letech měl Kennedy jisté pochopení pro nacistické rasové teorie a líbil se mu fašistický styl vlády, přinejmenším víc než komunismus. Kennedyho postřehy upoutaly teď pozornost medií od německého Der Spiegel až po britský The Independent.

 

Nejlepší silnice na světě

V létě 1937 přistál Kennedy s přítelem a kabrioletem Ford v Le Havre. Byli to dva dvacetiletí typičtí bohatí Američané z vyšších vrstev, kteří se vydali na tříměsíční cestu. John cestoval se svým přítelem Lemem Billingsem. Cestu si dovedli užít, slavili, flirtovali – a také viděli věci, na které ještě v životě nenarazili.

 

Po návštěvě u řeky Rýn v roce 1937 si Kennedy napsal: „Je to velmi krásné, protože podél trasy je mnoho hradů. Města jsou okouzlující, což ukazuje, že severské rasy se zdají být určitě nadřazenější svým latinským protějškům. Němci jsou skutečně velmi dobří -  to je taky důvod, proč se lidé proti nim spikli – dělají to, aby sami sebe chránili.“ Chválí také německé dálnice, podle něj jsou to „nejlepší silnice na světě“.

 

O čtrnáct dní dříve, zapsal si do deníku: „Dospěl jsem k závěru, že fašismus je pro Německo a Itálii správný. Jaká jsou zla fašismu ve srovnání s komunismem? Billings později vzpomínal, že Kennedy byl během jejich cesty zcela pohlcen zájmem o Hitlerovo hnutí.

 

Z Kennedyho textů není jasné, nakolik uvažoval pod vlivem svého otce Josepha, velvyslance v Londýně, který měl antisemitské a pronacistická smýšlení a nacisté ho považovali za „nejlepšího přítele Německa v Londýně“.

 

JFK (vlevo) s otcem a bratrem v době, kdy cestoval po Evropě (konec 30. let)JFK (vlevo) s otcem a bratrem v době, kdy cestoval po Evropě (konec 30. let)Foto Profimedia.cz

 

Od začátku si JFK nicméně uvědomoval, že úspěch nacistického režimu byl založen především na propagandě: „Hitler se zdá být stejně populární jako Mussolini v Itálii, i když propaganda je pravděpodobně jeho nejsilnější zbraň,“ shrnul to 17. srpna 1937 v Mnichově. O dva roky později se už vyjadřuje velmi kriticky o gdaňské krizi a tuší, že dojde k válce, za kterou bude chtít Německo svalit vinu na Poláky.

 

Hitler jednou sklidí obdiv

Obdiv pro Hitlera si Kennedy zachoval i po válce. Jako námořní důstojník doprovázel v roce 1945 amerického ministra námořnictva James Forrestala na turné po Německu. Obdivoval technické nadání Němců, ale obával se jejich povahy.

 

Podle něj by bylo velmi snadné chopit se v Německu moci. Pak to na něj ale zase padlo. Navštívil Hitlerovu bavorskou rezidenci Berghof a Orlí hnízdo v horách. Poznamenal si tehdy do deníku: „Každý, kdo navštívil tato místa, si může představit, jak se za pár let Hitler vynoří z nenávisti, která se ho teď obklopuje a bude považován za jednu z nejvýznamnějších postav, které kdy žily.“

 

A dodává: „Bylo něco tajemného na způsobu jak žil a zemřel, to ho přežije a bude nadále vzkvétat. Byl vytvořen z legendární látky.“

 

Oliver Ulbrich, vydavatel výňatků z deníku, nicméně nevěří, že by Kennedy obdivoval Hitlera, ale byl jím spíše fascinován. V každém případě je třeba poznamenat, že Kennedy bojoval ve druhé světové válce a byl vyznamenán za svou námořní službu v Pacifiku.

 

Jeho starší bratr Joseph Jr., námořní pilot, zemřel během riskantní letecké mise nad Evropou. Jeho experimentální letoun, pokus o bezpilotní stroj plný výbušnin, z něhož měli piloti během mise vyskočit, tehdy z neznámých příčin ve vzduchu explodoval a Kennedyho tělo nebylo nikdy nalezeno. To všechno ještě John netušil, když se pár let předtím radostně projížděl po „nejlepších silnicích světa“.Diskuse ke článku