nahoru

Nové výzkumy: IQ Evropanů klesá

Stanislav Drahný24. května 2013 • 16:59
IQ
IQ
• foto: 
Profimedia.cz

Máme prý o 14 bodů nižší IQ než naši předkové v 19. století.

Nový příspěvek na téma: Jak se v posledních 150 letech změnilo IQ obyvatel našeho kontinentu přinesla práce evropských psychologů pod vedením Švéda Michaela Woodleyho.

 

O tom, která generace je chytřejší, se vedou spory odjakživa. I proto, že porovnávat inteligenci v jednotlivých dobách je trochu ošidné. Naši pradědové se ve škole učili latinsky a řecky, případně prováděli výpočty pomocí logaritmického pravítka. Dnes místo toho pracujeme s Wordem a Excelem, řídíme auta a ovládáme různá multimédia. Naše znalosti, dovednosti – a tedy i schopnosti našeho mozku – jsou proto nepochybně rozdílné.


Jak rychle reagujete?

Vědci nyní nesrovnávali přímo výsledky testů, ale porovnali reakční doby testovaných osob na vizuální podnět. Dopustili se tím sice jistého zjednodušení, nicméně souvislost inteligence a rychlostí reakce je obecně uznávaným faktem. Při podrobném výzkumu na toto téma jim vyšlo, že rychlost našeho úsudku pravidelně a dlouhodobě klesá.

 

Psychologové tvrdí, že zpomalující se reakce naznačují, že jsme méně inteligentní než naši předkové. Dokonce to prý dokážou kvantifikovat: Každých deset let má nová generace testovaných v průměru o 1,23 IQ bodu méně, než její předchůdci. Na naše předky z poloviny 19. století (tedy z doby kdy Británii vládla královna Viktorie) tak ztrácíme dokonce 14 bodů.
Zatímco průměrný muž v roce 1889 měl reakční dobu 183 milisekund, jeho následovník z počátku 21. století reagoval až za 253ms. Podobný pokles nastal i u žen: ze 188 na 261ms.

 

Důvodem, proč údajně lidská inteligence klesá, má být kvalita naší společnosti a životní úrovně. To oslabuje už po dlouhou dobu sílu přirozeného výběru. Lidé s lehkým poškozením genů, včetně těch, které ovlivňují negativně funkce mozku žádné přírodní síly „nevyřazují z chovu“. To je samozřejmě alarmující názor.


Mírný optimismus na závěr: Pramení z práce novozélandského psychologa Jamese Flynna. Ten při vyhodnocování výsledků IQ testů nizozemských maturantů zjistil, že jejich inteligence pravidelně stoupala každých deset let o tři body. Tento výsledek se pak podařilo potvrdit i z dalších několika desítek zemí.


Pokud si myslíte, že není žádný důvod k obavám, a že James Flynn má pravdu, je tu jedno znepokojivé ale. Je pozoruhodné, že ve viktoriánské době skutečně došlo k neuvěřitelnému rozvoji věd i umění, který se už v Evropě neopakoval.


INFOBOX
Nová studie srovnávala inteligenci Evropanů v čase. Srovnávala rychlost reakce na vizuální podnět.

Evropští psychologové na základě této studie tvrdí,že  máme o 14 bodů nižší IQ než naši předkové v 19. století.

Studie je tak v rozporu s dříve uznávanými výsledky práce Jamese Flynna, která tvrdí, IQ stoupl o tři body každých deset let od konce druhé světové války

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější