nahoru

Odposlouchával jsem anglického krále

Jan Jandourek26. května 2013 • 18:00
edward, VIII, 1936
edward, VIII, 1936
• foto: 
Profimedia

Nové dokumenty: Jak tajná služba sledovala Edwarda VIII.

Je to zápletka známá i širšímu publiku z filmu Králova řeč. Britský král Edward VIII. dal před trůnem přednost své milence Wallis Simpsonové a rozhodl se, že si ji vezme. Problém byl přinejmenším v tom, že dáma, Američanka, byla už jednou rozvedená a momentálně vdaná. Tak vypukla krize, kterou musel řešit jak dvůr, tak britská vláda a skončila královým odstoupením.

 

Britská bezpečnostní služba v roce 1936, tedy v době, kdy vrcholila krize ohledně rezignace, panovníka intenzivně odposlouchávala. Vláda se tehdy zoufale snažila zabránit zprávě o jeho hrozícím odchodu. Veřejnost se nyní může seznámit s nově objevenými dokumenty z té doby.

 

Panika na Downing Street

Ministerstvo vnitra chtělo po tajné službě MI5, aby odposlouchávala všechny hovory mezi královským venkovským sídlem, Buckinghamským palácem v Londýně a některými londýnskými adresami, pravděpodobně i domem Wallis Simpsonové. Je zřejmé, že vládnoucí elity v Británii tehdy zachvátila panika a hrozila ústavní krize.

 

Přísně tajné rozhodnutí výkonné moci zahrnovalo také požadavek na sledování hovorů z domu Edwarda VIII. v „kontinentální Evropě“, pravděpodobně na jihu Francie. Tam paní Simpsonová bydlela v prosinci 1936 v době, kdy krize vrcholila. Dosud neznámé a v minulých dnech ohlášené materiály byly ukryty v uzavřené místnosti a obsahují další dokumenty o obtížných záležitostech z let 1936 až 1951.

 

Mezi Buckinghamským palácem a Downing Street probíhaly neustálé konzultace. Vláda vedená konzervativním premiérem Stanley Baldwinem ale velmi dlouho zjišťovala, co vlastně královská rodina dělá. Tajné službě se také podařilo zmařit únik předčasné informace o abdikaci, ke kterému málem došlo, neboť o ní poslal telegram britský dopisovatel svému jihoafrickému listu.

 

Bdělí pošťáci

Neil Forbes Grant, pracující pro skupinu jihoafrických novin včetně Cape Times, si myslel, že má v ruce příběh svého života. Do Johannesburgu poslal dne 6. prosince telegram: „Král se vzdal, opustí Anglii zítra. Stop. Uspořádání se ještě může případně změnit, ale toto je dohoda, které bylo dosaženo dnes večer. Grant.“

 

Grant ale nepočítal s tím, že telegram bude zadržen a pošta upozorní úřady. On sám byl pak předvolán předvolán ministrem vnitra a bylo mu vytknuto „nebritské chování“ spočívající v tom, že šířil zprávu, která nebyla potvrzena úřady a navíc je nepravdivá. Ministr John Simon novináře poučil, že falešná zpráva, že Angličané prohráli bitvu u Waterloo, vyvolala v roce 1815 velkou finanční krizi a zruinovala mnoho lidí.

 

Wallis Simpsonová, kvůli které se Edward VIII. vzdal trůnu.Wallis Simpsonová, kvůli které se Edward VIII. vzdal trůnu.

 

Pro Granta to mělo osobní následky. Žurnalistiky se vzdal a stal se spisovatelem. Svůj zdroj ale odmítl prozradit.

 

Sir John k věci ještě dodal: „Vyhýbal jsem se tomu, abych řekl něco, co by mohlo být považováno za poučování nebo hrozbu, i když jsem dal panu Grantovi jasně najevo, za jak vážnou věc to pokládám.“ Jenže zprávy tohoto druhu stejně prosakovaly a to nejen v Jižní Africe, ale také v Indii a bylo třeba je stále popírat.

 

Agent v podprsence

Každou chvíli něco uniklo a bylo třeba zasáhnout. Tak třeba Daily Mirror zveřejnil 27. listopadu 1936 podle pravdy, že kolem paní Simpsonové byla učiněna další bezpečnostní opatření, načež další den list kajícně konstatuje: „Je nám líto, že jsme v posledních vydáních dali publicitu těmto zprávám, pro které neexistuje žádné opodstatnění.“

 

Ale nakonec král stejně odstoupil a vzal si ženu, kvůli které, jak se zpívá v Noci na Karlštejně, se „vzdal trůnu, klenotů i katedrál“. Jeho bratr si mohl začít trénovat královu řeč a tajná služba se věnovat dalším pikantním záležitostem. Třeba - jak dokumenty též prozrazují - případu britského agenta Dudley Clarka, kterého v říjnu 1941 zadrželi Španělé, jak chodí po Madridu převlečen se vším všudy do ženských kytičkovaných šatů, měl dokonce i podprsenku. V Londýně to vyvolalo paniku, protože Clarke byl kurýr s tajnou depeší na cestě do Káhiry.

 

Agent namluvil španělské policii, že je romanopisec, který „chtěl studovat reakce mužů k ženám na ulici“. Také tvrdil, že šaty jsou pro gibraltarskou přítelkyni a tohle převlečení je jen žert. Zpráva pro MI5 s britským nadhledem suše konstatuje, že něčemu takovému se dalo těžko uvěřit, když agentovi ty šaty tak dobře padly. Proč v těch šatech chodil, to nevíme, ale je známo, že do Káhiry Dudley Clark dorazil v pořádku a ještě pak udělal dobrou vojenskou kariéru.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější