nahoru

Zabíjet teroristy? Yes, we can!

Lubomír Heger24. května 2013 • 08:00
Barack Obama
Barack Obama
• foto: 
Profimedia.cz

Jak vzniká nová "Obamova doktrína": pozemní síly ne, roboti ano.

 

Na první pohled to vypadá efektně. Zatímco terorista kuje pikle proti Spojeným státům, po obloze krouží drone - čili "bzučák", jak se hovorově říká bezpilotním letounům, neboť vydávají zvuk asi jako sekačka na trávu. Sotva náš přívrženec Al-Káidy opustí úkryt, dostane "bzučák" přes satelit povel ze základny v Nevadě a vzduchem zasyčí raketa.

 

Nechtěli byste takhle válčit také? Prezident Obama ano. Včera poprvé veřejně hájil tuto "spravedlivou válku", která za dobu jeho působení v Bílém domě zabila od Mali po Afghánistán okolo čtyř tisíc lidí. Předloni takto "bzučáky" sestřelily kmenovou radu na severu Pákistánu s mnoha civilisty.

 

 

Obama sám přiznává, že podobný způsob vedení války je poněkud nemorální. Vždyť při několika úderech padli i čtyři občané USA. Zároveň ale trvá na tom, že jedná "zákonně" a "spravedlivě", když nechá roboty (podíl techniky na určování cílů je obrovský) zabíjet dál. Činí tím Ameriku "bezpečnější".

 

Problém je v tom, že se může mýlit ve všech bodech. I kdyby totiž měli pravdu právníci Pentagonu, že "bzučáky" jsou zcela v souladu s americkými zákony, mohl by z toho někdo vyvodit hrozivé důsledky.

 

INFOBOX

Většinu z téměř 500 úderů "bzučáků" provedla CIA, jejímž primárním účelem je sbírat a analyzovat informace. Neobtěžovala se o nich informovat Kongres.

Prezident smí udeřit kdekoli na světě podle zákona AUMF (Oprávnění k použití vojenské síly) z roku 2001 i bez souhlasu Kongresu. Zákon se však týká jen pachatelů útoků z 11. září.

Prezident smí sám rozhodnout o úderu podle Článku II svých pravomocí. Země však musí být v akutním ohrožení a není čas projednat věc v Kongresu. Je otázkou, jak akutní nebezpečí představují lehce ozbrojení muži někde v Somálsku.

Prezident smí udeřit kdykoli a kdekoli, pakliže je země ve válečném stavu. USA sice vyhlásily válku teroru, ovšem z pohledu např. EU (vázané konvencí o lidských právech) je velmi sporné, zda "válečnou frontu" tvoří také pláně v Mauritánii.

 

Jestliže je totiž legitimním cílem robotiky (ovládané většinou CIA) jakýkoli "organizovaný militant hlásící se k Al-Káidě", a to kdekoli na světě - jak argumentují prezidentovi poradci - kdo jím potom není? Smí Pentagon udeřit třeba v Sýrii proti frakci Džabhat al-Nusra bojující na straně opozice?

 

"Ano smí," odpověděl poradce ministra obrany při nedávném kongresovém slyšení. Tentýž muž poté prohlásil: "Od Afghánistánu až po Boston, to vše se může stát bojištěm" (rozuměj cílem "bzučáku")


Nebyla to náhodou poprava?

Jak organizovaný ale takový militant musí být? A co vlastně znamená hlásit se k Al-Káidě? Nemůže se teoreticky stát nepřítelem USA i pomatený student, který příliš horlivě rozesílá e-maily? Tak či onak, rozhodne to nějaký stroj.

 

Snad jsme ve spekulacích došli příliš daleko, faktem ale je, že z pohledu evropského soudce dejme tomu ve Štrasburku by se kdejaká smrt způsobená "bzučákem" kdesi v Africe mohla jevit jako prostá "poprava". A to nemluvíme o důsledcích pro zbytek světa.

 

Až se někdy v budoucnu stane nějaký tibetský duchovní v severní Indii cílem útoku čínské stíhačky, prohlásí to USA zcela jistě za odpornou vraždu. "Nevedete přece válku," zazní z Washingtonu. "Ale vedeme," ohradí se Čína.

 

 

Faktem je, že útoků bezpilotních letadel poslední dobou ubylo, Obama chce jejich operování postupně převést ze CIA na Pentagon a otevřít je více kontrole Kongresu. Navíc v mnoha případech (v Pákistánu a Afghánistánu) jde o velmi účinnou zbraň proti skutečnému nepříteli.

 

Otázkou je, zda Spojeným státům nezadělává na mnohem více nepřátel, než by jich měla v případě úspěšné pozemní mise. V rodině každého zabitého může vyrůst hned několik zapřísáhlých protivníků USA.

 

Po včerejší prezidentově řeči před studenty National Defense University však alespoň víme, co je jeho skutečnou "doktrínou". Termín "Obamova doktrína" se dosud používal pro všechno možné, od prostého pacifismu přes hledání spojenců ve světě až po návrat k americkému izolacionalismu.

 

Nikoli, Obamovou doktrínou, pakliže něco takového existuje, je škrtání výdajů pro tradiční vojenské jednotky a sázka na zázračné zbraně.

 Klíčová slova: lubomirheger, rxrxDiskuse ke článku