nahoru

Dům na Sicílii za čtvrt milionu. Konečně jsme občany Evropy!

Stanislav Drahný23. května 2013 • 10:00
Sicílie
Sicílie
• foto: 
Profimedia.cz

Kde se dají v Evropě koupit levné (a atraktivní) domy? Momentálně je v kurzu Sicílie. Po tradičních zájemcích o bydlení na jihu – Britech a Skandinávcích – se o tamní nemovitosti začali zajímat i Poláci. Dokonce natolik, že deník Gazeta Wyborcza věnoval tomuto tématu článek.

 

Za dramatickým snížením cen domů (nejen) na Sicílii je kolaps italského trhu s nemovitostmi. V loňském roce se v Itálii prodalo necelých 450 tisíc nemovitostí, což je o 27 procent méně než v roce 2011 a zároveň nejmenší počet od roku 1985.

 

Konkrétní situaci popsal novinářům starosta sicilského Cianciana, kde se prý zájemci o nemovitosti z řad Poláků často objevují. V posledních letech prý polovina starousedlíků z původně sedmitisícové Cianciany emigrovala za prací, hlavně do Kanady, Francie a Německa. Proto je v oblasti množství opuštěných objektů, které se snaží jejich vlastníci prodat. Vzhledem k tomu je možné zakoupit tamní domy velmi levně. Dům – který potřebuje rekonstrukci – stojí deset až třicet tisíc eur, tedy přibližně 260 až 780 tisíc korun. Další, často vyšší částku, však musí kupec obvykle ještě zaplatit za rekonstrukci. Za to ovšem získá nový majitel tradiční italský dům nebo dokonce celou usedlost.

 

Můžete se tu koupit všechno!

Aby se převaha nabídky alespoň nějak vyrovnala s poptávkou, vznikají v jednotlivých oblastech Sicílie specializované realitní firmy, které nabízejí tamní nemovitosti pro zájemce z konkrétních zemí. Tak v Argentu se zaměřují na hlavně na Belgičany a Rusy. Hlavně ty druhé pak lákal tamní starosta na slogany: „Můžete se zde koupit všechno!“ a „Máme tu teplo po celý rok!“

 

Sicilská Cianciana. Původně sedmitisícové město opustila v posledních letech polovina obyvatel. Dnes tamní starosta láká cizince, aby si zde zakoupili nemovitosti.  Sicilská Cianciana. Původně sedmitisícové město opustila v posledních letech polovina obyvatel. Dnes tamní starosta láká cizince, aby si zde zakoupili nemovitosti.Foto Profimedia.cz

 

Evropské občanství

Tolik tedy o možnostech zakoupit si levně dům na jihu Itálie. Celá věc má i další rozměr: Sjednocování Evropy a zároveň recese v některých (převážně jižních) zemích přináší pro život Evropanů nové možnosti. Často takové, o kterých by se jejich aktérům ještě před deseti či dvaceti lety ani nesnilo. Na jedné straně existují Češi a další (Východo)Středoevropané, kteří si kupují pozemky na jihu. Druhou stranou mince jsou pak dlouhodobě nezaměstnaní Španělé a Řekové, ochotní se usadit i u nás za český plat. Tento pohyb obyvatel je důsledkem, ale nepochybně i hnacím motorem společné evropské sounáležitosti. Tedy něčeho, o čem je spousta Čechů včetně bývalého prezidenta Klause přesvědčeno, že to vlastně neexistuje.

 

INFOBOX

Převaha nabídky nad poptávkou srazila cenu nemovitostí na jihu Itálie na rekordně nízkou hranici.

Opuštěný dům v sicilském městečku Cianciana stojí od 260 000 korun výše.

Za dům vhodný rovnou k obývání zaplatíte zhruba 1,3 až 1,8 milionu Kč.

 

Stanislav Drahný


Klíčová slova: rxrx, stanislavdrahnyDiskuse ke článku