nahoru

Hlavolam jménem Sýrie - největší padouch už není Bašár

Lubomír Heger22. května 2013 • 10:00
Syrská opozice
Syrská opozice
• foto: 
Profimedia.cz

Opozici ovládli islamisté a jsou stejně nedůvěryhodní jako vláda.

Nelítostný syrský vůdce masakruje svobodomyslnou opozici jako vlk nevinná kůzlátka. Zhruba tuhle mantru opakují západní média už přes dva roky.

Ne že by neměla racionální jádro. Od března 2011 ztratila domovy čtvrtina Syřanů a 100 tisíc jich přišlo o život. Většinu těchto ztrát má na svědomí syrské letectvo a dělostřelectvo, které likviduje opoziční bašty metodou plošného vyhlazování.

Přesto by se západní mocnosti, které příští měsíc přivedou znepřátelé frakce v Ženevě k jednacímu stolu, této mantry raději neměly držet. Syrská opozice je dnes totiž zhruba stejně důvěryhodný partner jako nenáviděný Bašár Asad.

Situaci značně zkomplikoval příchod Al-Káidy do země, takže odhadem čtvrtinu opozice dnes tvoří příslušníci salafistů a dalších radikálních muslimů. Pohlédněme na následující graf:

 

 

Skoro každá bojující frakce má ve svých řadách nějakého toho islamistu. Ze stovek propagandistických videjí, které kolují po internetu, je bezesporu nejhrůznější to, které natočil Abú Sakkar, vůdce vlivné brigády Farúk z Homsu.

 

Sakkar na něm chladnokrevně "otevře" hrdlo padlého vojáka z vládních vojsk, s precizností chirurga vyjme jeho srdce a ukousne si z krvavého svalu. "Při Alláhovi, vy Bašárovi psi, sníme vaše srdce i játra!" Načež spustí litanii proti alavitům, z nichž pochází většina členů vládní elity.

INFOBOX

ETNICKÉ SLOŽENÍ SÝRIE

12% - arabští alavité.
Odnož šíítské větve islámu. Za vlády Háfize Asada obsadili klíčové posty ve státní byrokracii a bezpečnostních složkách.

60% - arabští sunnité. Bohatší vrstvy vytvořily obchodní elitu v Damašku a Aleppu. Z chudších se dnes rekrutují islamisté, kteří bojují proti alavitským elitním jednotkám.

9% - Kurdové (většinou sunnité). V minulosti pronásledovaní, mnozí neměli ani syrské občanství. Nenávidí režim, ale mají vlastní cíle (totiž autonomii).

13% - řečtí ortodoxní křesťané a arménští křesťané. Ozbrojují se a zůstávají stoupenci vládního režimu.

6% - arabští drúzové a další menšiny. Kromě toho v zemi bojuje celá řada mudžáhedínů a žoldáků ze sousedních zemí (Libanon, Írán).

 

Opozice neměla být původně islamistická - jenže nakonec stejně je, takže irácký scénář je v případě každé vnější intervence téměř jistý. Občanská válka nemá žádné konkrétní "fronty", bojuje se v každé čtvrti zvlášť a síly jsou už řadu měsíců vyrovnané. Klasická patová situace.

Navíc by případná intervence nemusela vůbec proběhnout tak hladce jako v Iráku nebo Libyi, protože Sýrie je soustavně zásobována Ruskem a Íránem velmi účinnými zbraněmi - jak ilustruje následující graf.

 

 

Francie a Británie sází na zrušení zbrojního embarga, což by mělo tu výhodu, že by Západ získal kontrolu nad tím, kdo dostane jeho zbraně. Islamisté jsou totiž už dávno vyzbrojováni ze Saúdské Arábie či Kataru, což úměrně zvyšuje jejich vliv v opozici.

Ovšem na zvrácení vojenské rovnováhy by Západ musel syrskému odboji dodat také masívní protiletadlové zbraně a Asadův režim by mohl zareagovat zvýšením svých dodávek z Ruska. Situace vypadá jako začarovaný kruh.

Asada podporuje 55% Syřanů

Přesto jím být nemusí. Bašár Asad kdysi se západními státníky vycházel dobře (studoval koneckonců v Londýně na očního lékaře) a po většinu minulé dekády se doma pokoušel o jakési reformy. Řadu západních novinářů dokonce okouzlil svým šarmem.

Poté ho semlela byrokratická mašinérie strany Baas zděděná po otci, dá se však předpokládat, že je připraven zasednout k jednacímu stolu a dělat kompromisy.

Mluví pro něj ještě jedna okolnost. Podle nedávného průzkumu respektované agentury YouGov Siraj Asada podporuje 55% obyvatel země, což je fakt, který se na Západě moc často nezmiňuje.

Spousta lidí za Bašárem zřejmě stojí jen ze strachu před pomstou radikálních sunnitů, ale o to menší důvod máme házet je přes palubu ve jménu iluze o nějaké "demokratické syrské opozici". Vzpomeňme na Kosovo.

 Klíčová slova: lubomirheger, rxrxDiskuse ke článku