nahoru

Počítačová kopie lidského mozku? Za deset let, tvrdí neurovědec

Stanislav Drahný21. května 2013 • 15:26
Umělá inteligence
Umělá inteligence
• foto: 
Profimedia.cz

Superpočítač se strukturou lidského mozku, který by dokázal přemýšlet? To je cílem výzkumu, na který dala EU podporu miliardu eur.

Neurovědec Henry Markram patří mezi odborníky, kteří putují mezi světovými univerzitami a ústavy jako svého času magister Kelly po královských dvorech. Jihoafričan Markram samozřejmě svým zaměstnavatelům neslibuje transmutaci zlata, ale doufá, že se mu podaří sestavit superpočítač, který by pracoval jako replika lidského mozku. Tvrdí, že se mu do deseti let podaří splnit sen všech počítačových vizionářů a sestrojit umělou inteligenci s vlastním vědomím.

Tajemství mozku

Markram toho chce dosáhnout, tím, že vytvoří: kompletní počítačový model lidského mozku, s patřičným počtem 86 miliard neuronů, 100 biliony jejich spojeními a dokonce i se dvěmi částečně oddělenými hemisférami. Bude to však stačit na to, aby stroj získal jistou formu vlastního vědomí?

Markram získal pro svou práci podporu u Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne. Tam spolu se svými spolupracovníky na výkonných počítačích zatím simulují chování milionů nervových buněk v částech potkaních mozků. Zatím neexistuje záruka, že se jim podaří nasimulovat funkce kompletního mozku potkana, natož pak člověka. A ani pak nelze odhadnout, zda se i nejvěrnější model bude chovat jako skutečný mozek.

 

Henry Markram prezentuje spojení mezi nervovými buňkami. Snaží se dokázat, že pokud se podaří, vyrobit počítač o stejné struktuře jakou má lidský mozek, vznikne umělá inteligence srovnatelná s naší. Henry Markram prezentuje spojení mezi nervovými buňkami. Snaží se dokázat, že pokud se podaří, vyrobit počítač o stejné struktuře jakou má lidský mozek, vznikne umělá inteligence srovnatelná s naší.Foto Wikimedia

 

Lidský mozek si totiž stále uchová některá tajemství. To hlavní je asi, proč jsme schopni přemýšlet a uvědomovat si sami sebe. Je to ona duše, jejíž sídlo hledali vědci a lékaři už od pradávna. Dosud se jim to nepodařilo. Nikdo stále nevyvrátil myšlenku držitele Nobelovy ceny neurologa Johna Ecclese, že duše je nějakým způsobem do každého z nás vložena. Případně, že naším mozkem putuje z jednoho místa do druhého, jak nějaký nekonečný záblesk vědomí.

 

Výzkum za miliardu eur

Každopádně Markram a jeho švýcarský pobyt hned tak neskončí. Myšlenka na „výrobu“ umělé inteligence je natolik lákavá, že počátkem letošního roku dostal z prostředků Evropské unie miliardu eur. Bude jí potřebovat. Jen pro představu, první superpočítač Blue Gene dokázal simulovat jednu propojenou část mozku laboratorní krysy. (Ovšem celý krysí mozek se skládá ze zhruba sta tisíc takovýchto segmentů.)

 

Bez ohledu na to, jakým způsobem bude nový superpočítač zkonstruován se doba, kdy se výkonnost strojů bude moci měřit s lidským mozkem nezadržitelně blíží. Počítače a čipy se zlepšují každý měsíc. Skutečnost je taková, že dnešní herní konzole jsou daleko výkonnější než třeba počítače, které řídily přistání astronautů na Měsíci.

 

Superpočítač Titan

Mezi vědci panuje názor, že aby se některý stroj vyrovnal lidskému mozku, musel by mít výkon 38 biliard operací za sekundu (tedy 38 petaflops) a zároveň by jeho operační paměť měla mít přes tři a půl tisíce terabitů. Zatím nejsilnějším, nejvýkonnějším superpočítačem na světě je přístroj jménem Titan od společnosti Cray. Jeho operační paměť je zhruba 700 terabitů a celkový výkon přesahuje 20 petaflops (peta je předponou pro milion miliard, tedy biliardu neboli 10 na 15). To sice výkonově na lidský mozek zatím stále nestačí, ale už to s ním začíná být srovnatelné.

 

Přesto zřejmě žádné náznaky sebeuvědomění u něho jeho tvůrci zatím nepozorovali. To však odborníkům nebrání v tvrzení, že umělá inteligence dřív či později unikne omezení biologie (tedy nás lidí). Takový svět je těžké si jen představit.

 

Henry Markram
INFOBOX
Henry Markram ze Švýcarského federálního technologického institut v Lausanne je přesvědčen, že se mu do deseti let podaří vytvořit počítač, který bude fungovat stejně jako lidský mozek.

Hodlá vytvořit kompletní počítačový model lidského mozku, s 86 miliardami neuronů a 100 biliony jejich spojeními.

Aby se superpočítač vyrovnal lidskému mozku, musí mít výkon 38 biliard operací za sekundu (tedy 38 petaflops) a zároveň by jeho operační paměť měla mít přes tři a půl tisíce terabitů (1 Tbit = 1012 = 1 000 000 000 000 bitů).

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku