nahoru

Pozor na "arabský SARS" - polovina lidí ho nepřežije

Stanislav Drahný20. května 2013 • 13:11
SARS
SARS
• foto: 
Profimedia.cz

Už 41 lidí napadla choroba příbuzná SARS, jehož epidemie před deseti lety zabila několik set pacientů.

Lékařům ve Francii se zřejmě podařilo prokázat, že nový typ závažného virového onemocnění, způsobovaný koronavirem se přenáší také mezi lidmi. Nemoc příbuzná SARS tak pomalu začíná znepokojovat i představitele Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Koronavirus, který způsobuje tuto nemoc, se objevil poprvé loňského září v Saúdské Arábii a v sousedních zemích. Zatím se šíří velmi pomalu, dosud byla choroba prokázaná jen u 41 lidí. Její průběh je však extrémně závažný, 20 z nich, navzdory lékařské péči, zemřelo. Kromě silného poškození dýchacích cest způsobuje nový koronavirus i selhání ledvin.

Ve Francii se choroba poprvé projevila u 65letého pacienta, který přicestoval z krátké dovolené v Dubaji. Poté, co byl koncem dubna hospitalizován v nemocnici Valenciennes na severovýchodě země, objevily se příznaky onemocnění i jeho spolupacienta. Test i u něho prokázal nový koronavirus. Muž byl přemístěn do univerzitní nemocnice v Lille.

Podezření na nákazu je i u dalších dvou lidí, kteří přišli s nemocným po jeho návratu z Dubaje do kontaktu, avšak zatím u nich přítomnost viru nebyla zjištěna.

Potvrdil se tak čtvrt roku starý případ z Manchesteru. Tam se nakazil mladý muž od otce, který přijel do Británie z cesty po Blízkém východě a Pákistánu. Protože mladík měl dlouhodobě oslabenou imunitu, nepovažovali lékaři tento případ za směrodatný.

 

 

Prokázání přenosu „saudského sarsu“, jak se této nové chorobě také někdy říká, není podle francouzských lékařů ještě důvodem k panice. Nemoc, pokud se jejímu původci nepodaří nějak zmutovat, není silně nakažlivá. Přesto francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová rozhodla, že na letištích zřídí informační systém pro cestující na Arabský poloostrov. Zároveň WHO v posledních dnech vyslala do ohniska nákazy experty, včetně zástupce ředitele WHO Keidži Fukudy.

Koronaviry napadají zvířata i ptáky. U lidí způsobují (většinou) nezávažná respirační onemocnění, případně napadají trávící trakt, jako tzv. střevní chřipky.

Posledním známým případem smrtící epidemie způsobené koronavirem byl SARS. Ten někdy v roce 2002 přeskočil v jižní Číně na člověka ze zvířecího hostitele. (Vědci se dnes přiklánějí k názoru, že původcem nákazy byl nejspíše netopýr.) Poté už se virus šířil stykem mezi lidmi, ale poměrně rychle ztrácel sílu. V první polovině roku 2003 způsobil celosvětovou paniku. Lékaři ho prokázali u asi osmi tisíc pacientů, přičemž zhruba deset procent nakažených zemřelo. Dnes se toto onemocnění vyskytuje ojediněle v jihovýchodní Asii.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: infox, sars, arábie, virus, ino x, DubajDiskuse ke článku