nahoru

Kdy Čína uzbrojí USA? Za necelých 20 let

Lubomír Heger20. května 2013 • 11:56
Kdy Čína uzbrojí USA? Za necelých 20 let
foto: Profimedia.cz

Zatímco minulou dekádu definoval islámský terorismus, boj supervelmocí bude určovat konec tohoto desetiletí.

Pro současný vztah USA a Číny se ve světě vžil termín "Cool War", čili cosi jako "vlažná válka". Přestože se celá řada optimistů domnívá, že obě země budou po zbytek století více či méně kooperovat, není takové řešení vlastně moc realistické.

Mluví proti němu vícero argumentů. Čekejme střet, navíc blízký. Proč vlastně? Kdyby nic jiného, souboj supervelmocí předvídají znalci Číny na slovo vzatí."Ale samozřejmě, opět probuzený pocit osudového poslání zase převáží. Čína prostě bude chtít být největší mocností světa" - citoval magazín Foreign Policy matadora singapurské politiky jménem Lee Kuan Yew (v české transkripci Li Kuang-jao), jenž byl poradcem každého vlivného čínského politika od časů Teng Siao-pchinga.

Číňané (jejichž počet brzy překročí 1,4 miliardy) považují svou vlast (s desítkami dynastií a bohatou imperiální historií) téměř za kolébku civilizace a běžný čínský vlastenec bezpochyby podpoří každého vůdce, který vyhlásí cíl navrátit Číně vedoucí roli ve světě.

Jakkoli se Západ zaklíná svými demokratickými ideály, z pohledu Číňana je nejvyšším civilizačním ideálem konfucianismus, jímž jeho vlast ovlivnila řadu dalších kultur (např. Japonsko, Koreu, Vietnam), takže se opět dostává do módy hovořit o východní Asii jakožto o "sinosféře".

Čína se stává nejdůležitějším regionálním hráčem už z toho prostého důvodu, že její továrny každým dnem otevřou své brány. Jakožto člen CEPEA (regionálního sdružení usilujícího o obchodní dohodu) je největším členem  skupiny, která zahrnuje tři miliardy lidí a obstarává 40 procent světového obchodu.

Nezatížena neustálými výměnami politických elit, stačí Číně v podstatě jen pokračovat v současném růstu. S ročním vojenským rozpočtem okolo 100 miliard dolarů (fakticky půjde patrně o dvojnásobek částky) brzy postaví letadlovou loď (vedle balistických střel a sítě ponorek) a obsadí Tchajwan za nějakých 15-20 let.

Vážně si někdo myslí, že USA půjdou kvůli tomuhle nestabilnímu ostrůvku do války? Mnohem pravděpodobnější je, že s pokrčením ramen přijmou druhořadou roli v regionu a přijdou tak definitivně o status jediné supervelmoci na světě. Pro našeho běžného Číňana (stále častěji je zobrazován v obleku s bílým límečkem) je to jen otázka času.

Ovšem věci jsou o něco složitější. Čína totiž bude s USA "válčit" o roli supervelmoci a zároveň s největším rivalem úzce kooperovat. Takové jsou zákony "vlažné války" - na rozdíl od té studené. Vezměme v úvahu několik podstatných skutečností.

INFOBOX

Čína je země úzce závislá na obchodu. Asi 25% svého zboží prodává do Spojených států.

Obchodní výměna mezi oběma zeměmi dosáhla loni 500 miliard dolarů.

Ve Spojených státech loni studovalo 194 tisíc čínských studentů. V Číně ve stejnou dobu žilo okolo 70 tisíc Američanů.

Čínské banky drží v současné době 1,2 bilionu (1200 miliard dolarů) amerického státního dluhu, asi osm procent celkové sumy. To činí zhruba čtvrtinu amerických obligací držených v zahraničí. Všechny americké domácnosti dohromady jich nemají více.

Vzato kolem a kolem - Čína se stane supervelmocí snáze a rychleji, když se povede dobře i jejímu hlavnímu protivníkovi.

Bude to tedy válka? Jistěže bude. Jen se asi nesvede ve vzduchu ani na moři - tam Američané do konce století převahu sotva ztratí - ale v myslích poloviny obyvatel světa.

Celý Pacifik si do poloviny století uvědomí, že výsledky druhé světové války už neplatí. Podívejte ještě jednou na onen graf - ve chvíli, kdy se modrá s červenou překříží, nebude návratu zpět.

Japonci se opět začnou učit čínsky, zvláště jestli Obamovi nástupci budou pokračovat v rozpočtových škrtech na armádu.Diskuse ke článku