nahoru

Fyzik Hawking chce letět do kosmu, do Izraele ne

Jan Jandourek20. května 2013 • 12:00
Stephen Hawking
Stephen Hawking
• foto: 
Profimedia.cz

Podle listu The Independent se Fyzik Stephen Hawking rozhodl stáhnout svou předem ohlášenou účast na červnové konferenci v Izraeli, což mu na jedné straně vyneslo chválu, na druhé ale opovržení

Světoznámý vědec měl koncem června přijet na konferenci, pořádanou izraelským prezidentem Šimonem Peresem, ale když byl čtyři týdny zasypáván žádostmi, aby to nedělal, tak si to rozmyslel. Rozhodl se tak prý na základě své znalosti Palestiny a jednoznačných doporučení z tamních akademických kruhů. Tim Holet z cambridgské univerzity, kde Hawking působil do roku 2009 jako profesor matematiky, ale tvrdí, že k tomu jednasedmdesátiletého vědce vedly osobní zdravotní důvody.

Hawking trpí roky Lou Gehrigovou chorobou, která pacienta postupně paralyzuje. Jeho psychické a mentální schopnosti jsou sice i přes ochrnutí zachovány, ale je otázka, nakolik může prakticky nepohyblivý člověk zcela odkázaný na své okolí posoudit při svém rozhodování všechny okolnosti. Lidem se možná také vybaví, že Hawking patří mezi kandidáty na let do vesmíru pořádaný soukromou americkou agenturou. Proč do vesmíru ano a do Izraele ne? Je tedy otázka, zda jde o zdraví, nebo o názory. A také o čí názory a čí konečný prospěch.

Konference se koná u příležitosti Peresových devadesátin, a mají se účastnit i někdejší politické celebrity jako Bill Clinton, Michail Gorbačov a Toni Blair. Mluvčí konference Israel Maimon považuje Hawkingovo rozhodnutí za „neospravedlnitelné a špatné“. Mluvčí skupiny Fair Play, která bojuje proti bojkotu Izraele, označil vědcovo stažení účasti za „bizarní“ a dodal, že „profesor Hawking se mohl připojit ke konferenci a vysvětlit své názory na konflikt v regionu, stejně jako mnozí další účastníci. Bojkotem konference tuto možnost zahodí a nikomu tím nepomůže“.

Hawking se zřejmě zařadil mezi lidi, kteří jsou excelentní ve svém oboru, ale jak ho opustí, začínají se dopouštět fatálních omylů, asi jako když se herci vyslovují k ekonomice nebo lékaři k odzbrojení a světovému míru. Mají na to sice právo, ale většinou ne potřebnou kompetenci. Bohužel se naskýtá otázka, zda svůj vliv nehraje i to, že lidé trpící takovými neduhy, jako je Stephen Hawking, jsou schopní zcela pochopit všechny souvislosti.Klíčová slova: janjandourek, rxrx, info xDiskuse ke článku