nahoru

Bohatí Číňané skupují vinice a zámky ve Francii

Jan Jandourek23. května 2013 • 14:00
Čína víno
Čína víno
• foto: 
Profimedia.cz

Čína už nekupuje ve světě jen víno, ale rovnou celé vinice.

Ekonomické poměry se mění. Aukční síň Christie's otvírá v Hong Kongu jako první na světě realitní kancelář pro bohaté Číňany, kteří nechtějí kupovat nejlepší ročníky jen v lahvích, ale chtějí mít vlastní vinice.

 

Kancelář najala přední znalce vína a majetkové specialisty. Ti nabízejí podle svých slov „diskrétní konzultační služby pro klienty, kteří chtějí získat vinice ve světě v nejvyhledávanějších vinařských oblastech“. Číňané přišli na chuť především francouzským vínům.

 

Čína je dnes podle listu Guardian čtvrtým největším vývozním trhem pro burgundské - za Japonskem, Velkou Británií a USA. Tento měsíc, což je symbolické, Regionální rada Burgundska přestěhovala své jediné marketingové zastoupení v Asii ze Singapuru do Hong Kongu, což odráží její přání zaměřit se na čínské poptávky.

 

INFOBOX

Kdo si kupuje francouzské zámky


Podnikatel Peter Kwok z Tchaivanu, který svůj čas tráví mezi Hong-Kongem a Spojenými státy, zakoupil ve Francii již třetí vinařskou nemovitost, aby každé z jeho tří dětí mělo jednu: Château La Patache v Pomerol, Château Tour Saint Christoph a Château Haut Brisson.

Cheng Qu
z Hong-Kongu se stal majitelem Château Barateau v Haut Medoc. Zámek leží na křídovém kopci hlíny a je orientován na jih. Nese jméno podle opata Barateaua, který roku 1820 požehnal základní kámen zámku v roce 1820.

Château
La Commanderie v Pomerol byl prodán mladému hong-kongskému páru. Majiteli se stali Andrew a Melody Kuk. Vinice má šest hektarů a produkuje 25 tisíc lahví ročně.


Château Richelieu
ve Fronsacu koupila čínská firma A&A International, která plánuje prodávat vína výlučně ve svých vlastních obchodech v Číně.

 

„Číňané sbírají v Bordeaux majetky za stále vyšší ceny,“ říká Adam Lechmere, redaktor zpravodajství serveru Decanter.com.“ Je naprosto logické, že to Číňané dělají. Původ cení nade vše. Obvyklým scénářem je skoupit vinici a převzít vše od výroby až po prodej.“

 

Společnost Safer, která monitoruje prodeje vinic ve Francii, uvádí, že z 35 zámků s vinicemi prodaných v Bordeaux šlo v roce 2011 21 čínským kupcům a loni z 37 zámků s vinicemi 23. Místním v Burgundsku se trend nelíbí, nicméně mnoho vinic zde už dávno patří různým pojišťovnám a anonymním nadnárodním společnostem.

 

Někteří Francouzi zprávu komentují tak, že Číňané to všechno nedělají z úcty k dobrému vínu, ale kvůli investicím a zvyšování své společenské prestiže. Čínští konzumenti údajně klidně míchají špičkové Bordeaux s ledem, se 7-Up či s colou.Klíčová slova: janjandourek, rxrx, info xDiskuse ke článku