nahoru

Slovinsko požádalo EU o policejní jednotky. Za den přišlo 10 tisíc beženců

ref22. října 2015 • 11:00
Do Slovinska přišlo za 24 hodin deset tisíc uprchlíků
Do Slovinska přišlo za 24 hodin deset tisíc uprchlíků
• foto: 
ČTK

Slovinsko podle očekávání požádalo Evropskou unii o policejní jednotky, které by malé dvoumilionové zemi pomohly zvládat příval běženců. Slovinské televizi o podané žádosti řekla ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová, napsala dnes agentura Reuters. Za posledních 24 hodin přilo do Slovinska přes 10.000 uprchlíků.

"Slovinsko požádalo ostatní členské státy EU o policejní jednotky," řekla Žnidarová. Lublaň příslušný požadavek učinila ve středu. Zemi dnes navštíví eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos, aby zde jednal o uprchlické krizi.

Slovinsko, které je na rozdíl od sousedního unijního člena Chorvatska i součástí takzvaného schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, se snaží podle azylových pravidel EU všechny běžence při vstupu registrovat.

 

Lublaň již opakovaně ohlásila, že její kapacity na zvládání krize jsou vyčerpány a že se bez pomoci ostatních neobejde. Ve středu ráno pak parlament schválil zákon, který umožňuje při ostraze hranic nasadit armádu. Země se také chystá povolat vysloužilé policisty, aby svým současným kolegům pomohli.

 

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména Německa a Švédska.

ref


Klíčová slova: reflex, uprchlíci, imigrantiDiskuse ke článku