nahoru

Hvězda Reflexu: Jan Roubínek, nekompromisní ředitel Památníku Terezín

Milan Tesař 28. března 2019 • 19:00
Jan Roubínek
Jan Roubínek
• foto: 
Profimedia.cz

Hvězda Reflexu je celoroční projekt, ve kterém proti všudypřítomným špatným zprávám nasazujeme ty dobré. Každý měsíc upozorníme na pět lidí, jimž se povedlo něco užitečného, vyplavali z českého rybníčku a dozvěděl se o nich svět či se postavili čelem zlu. Smyslem projektu je systematicky registrovat osobnosti a jejich skutky, které lze směle označit za hvězdné hodiny této země. Na začátku roku 2020 všechny takto vybrané Hvězdy Reflexu uctíme uspořádáním speciálního kulturního večera. Mezi Hvězdy Reflexu nepochybně patří ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.

Poté, co se Český svaz bojovníků za svobodu a jeho šéf, Jaroslav Vodička, ztrapnili dekorováním „mlátičky“ Zdeňka Ondráčka a svými dalšími xenofobními a proruskými projevy, vyjádřil se ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek jasně: ČSBS už se nebude podílet na pořádání Terezínské tryzny a Jaroslav Vodička už na ní nebude promlouvat na mikrofon. Členové přípravného výboru pro konání Terezínské tryzny jednohlasně spolupráci s ČSBS nedoporučili a ředitel Památníku jejich názor nejen respektoval, ale i sdílel.

Reflex oceňuje odvážné gesto šéfa významné státní instituce, která dokázala spontánně zareagovat na současné projevy politického extremismu a postavit se na stranu zdravého rozumu a historické spravedlnosti. Jan Roubínek mimo jiné zdůraznil, že oficiální pozvánku na pietní terezínský akt nikdy nedostane ani Tomio Okamura, ani další členové SPD.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.