nahoru

Hvězdy Reflexu: Aktivistka Petra Sovová, obhájkyně přirozených porodů

Viliam Buchert 9. března 2022 • 05:00
Petra Sovová
Petra Sovová
• foto: 
Archív

Nominace za únor! Čtvrtým rokem pokračujeme v projektu Hvězdy Reflexu. Jeho smyslem je hledat ty, kteří mají na svědomí často nenápadné, a přesto hvězdné chvíle naší země. Podle nás je životně důležité ukázat, že lidé schopní odvážných, užitečných a inspirativních skutků ještě existují, jakkoli to během konzumace denního zpravodajství a sociálních sítí možná tak nevypadá.

Tato žena se profesionálně, neagresívně a efektivně už čtvrt století snaží, aby české ženy rodily v lidských podmínkách, bez rutiny socialistických porodnic 70. let. Není ale radikální zastánkyní porodů doma. Neziskovou organizaci Hnutí za aktivní mateřství založila v roce 1999 ve snaze o pozitivní přístup českých porodnic k ženám. Má za sebou mnoho kursů i stáží, z nichž zásadní pro ni byla zkušenost v Nizozemsku, kde se detailně seznámila s profesí takzvaných dul – porodních asistentek. Kdysi si myslela, že aktivismem stráví zhruba tři roky, práce má ale tato matka sedmi dětí pořád víc než dost – nejen v pokračování diskuse o přirozeném porodu a aktivní roli rodičů při něm. V únoru oslavila významné životní jubileum.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.