nahoru

Hvězdy Reflexu: Sochař Petr Váňa a jeho neuvěřitelná vůle při obnově mariánského sloupu

Milan Tesař 17. června 2020 • 17:20
Petr Váňa
Petr Váňa
• foto: 
Helena H. Zahrádecká

Nominace za květen 2020! Druhým rokem pokračujeme v projektu Hvězdy Reflexu. Jeho smyslem je hledat ty, kteří mají na svědomí často nenápadné, a přesto hvězdné chvíle naší země. Podle nás je životně důležité ukázat, že lidé schopní odvážných, užitečných a inspirativních skutků ještě existují, jakkoli to během konzumace denního zpravodajství a sociálních sítí možná tak nevypadá.

Bezmála čtvrt století usiloval akademický sochař Petr Váňa o obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Ten se stal v době svého vzniku čtvrtým mariánským sloupem v Evropě – po Římě, Vídni a Mnichově – i vzorem pro ostatní mariánské sloupy na českém území. A jakkoli se myšlenka obnovy památky, kterou v listopadu 1918 zničila skupina anarchistů, zdála dlouho takřka utopická, vrcholné dílo Jana Jiřího Bendla dnes znovu stojí. Za uměleckou i řemeslnou dovednost, s níž kopii díla vytvořil, ale také – a možná zejména – za neuvěřitelnou vůli a vytrvalost si Petr Váňa tuto nominaci zaslouží.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.