Z berlínské zdi vypadla první cihla, železná opona se začala trhat. Před 30 lety se konal Panevropský piknik | Reflex.cz
nahoru

Z berlínské zdi vypadla první cihla, železná opona se začala trhat. Před 30 lety se konal Panevropský piknik

Oliver Adámek18. srpna 2019 • 17:45
Panevropský piknik, symbolický začátek pádu železné opony
Panevropský piknik, symbolický začátek pádu železné opony
• foto: 
ČTK/Votava

Zatímco v Československu se tou dobou ještě rozháněly demonstrace, na maďarsko-rakouské hranici aspoň na pár hodin padla železná opona. 19. srpna 1989 se u Šoproně konal Panevropský piknik, klidná demonstrace s tolerancí maďarských úřadů, které dokonce nechaly utéct na západ několik set občanů NDR. Helmut Kohl piknik pojmenoval jako vyndání první cihly z Berlínské zdi, k výročí se letos setkají i Angela Merkelová s Viktorem Orbánem.

Dnes nestřílejte

Maďarští pohraničníci měli přitom v době Panevropského pikniku pořád ze zákona povinnost prchající lidi střílet. Na hranicích s Rakouskem se ale zátarasy odstraňovaly postupně už během léta, při náporu stovek lidí pak velitelé strážím povolili situaci nekomplikovat a nechat Němce utéct. Na ty už na rakouské straně čekal hromadný převoz do Západního Německa.

Piknik ale nebyl zdaleka první vlaštovkou konce komunismu v Maďarsku. Už 16. června se konala obří demonstrace na budapešťském náměstí Hrdinů, kde mimo jiné pronesl slavný projev tehdy neznámý předák studentského odboje Viktor Orbán. Zahraniční kritici dnešního premiéra často opomíjí, že ve své zemi platí za jeden z největších symbolů boje s komunismem i samotného roku 1989.

Uvolňování poměrů napomohl i fakt, že už o rok dříve odstoupil z čela státu János Kádár, strůjce „gulášového socialismu,“ a nahradil ho reformista Károly Grósz. Pád režimu se zdál být už jen otázkou času.

Dobré víno, nekonečné stepi a ušlechtilí koně. Vítejte na východě Maďarska

Stříhání drátu

Ale zpátky do Šoproně. Už 2. května začali ministři zahraničí Gyula Horn s Aloisem Mockem stříhat ostnatý drát – i proto, že postupně zrezivěl a Maďaři už nechtěli investovat do nového. V době, kdy bylo zřejmé, že k otevření hranic u Šoproně dojde, začali východní Němci plnit kempy u Balatonu a budapešťské parky. Na většinu z nich se sice ještě tehdy nedostalo, vzhledem k dalšímu průběhu revolučního roku toho ale nemuseli litovat.

I místo konání pikniku v sobě neslo symboliku. Šoproň měla po první světové válce připadnout nově vzniklému Rakousku, po nepokojích se však ve městě uspořádalo referendum, kde se místní 65% většinou vyslovili pro připojení k maďarskému státu. Na pikniku se před 30 lety setkali jako zástupci obou zemí opozičník Imre Pozsgay a syn posledního rakouského císaře Otto von Habsburg a začali obnovovat rakousko-maďarské vztahy.

Před 60 lety vypuklo v Maďarsku protikomunistické povstání. Vyznačovalo se…

V pondělí se mají na místě konání pikniku setkat dva státníci, kteří jinak většinou stojí proti sobě: německá kancléřka Angela Merkelová a již zmíněný premiér Orbán. Merkelová už minulý týden poděkovala Maďarům za přínos k německé jednotě a dodala, že svůj podíl na ní měli i Poláci a Čechoslováci. A určitě by souhlasila s kancléřem Helmutem Kohlem, že na Panevropském pikniku se na dálku vyrvala první cihla z berlínské zdi.

Mýtus o Sorosovi, potraty a Orbánův fotbal. Co se to děje v Polsku a Maďarsku?
Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější