Diktatura v Království Srbů, Chorvatů a Slovinců: Alexandr I. Karađorđević ukázal vládu železné ruky | Reflex.cz
nahoru

Diktatura v Království Srbů, Chorvatů a Slovinců: Alexandr I. Karađorđević ukázal vládu železné ruky

Jaroslav Šajtar6. ledna 2019 • 09:21
Alexandr I. Karađorđević byl druhým králem Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, během své vlády vyhlásil diktaturu
Alexandr I. Karađorđević byl druhým králem Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, během své vlády vyhlásil diktaturu
• foto: 
Wikipedia Commons

Šestého ledna 1929, tedy přesně před 90 lety, oficiálně vyhlásil král Alexandr I. Karađorđević v Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (SHS) osobní diktaturu. Státní převrat zároveň přinesl zrušení ústavy, rozpuštění Skupštiny (parlamentu) a likvidaci územní samosprávy.

Rok 1929 byl v této jihoslovanské balkánské zemi vůbec bohatý na události. Třetího října totiž následovalo rozdělení země na devět bánovin, jež mělo posílit centralistické snahy a potírat neustále narůstající separatismus.

Ten podněcoval zejména teroristická organizace chorvatských nacionalistů Ustaša (Povstalec), založená téhož roku ve Vídni advokátem Ante Pavelićem, ve vlasti odsouzeným k smrti.

Komunistům pšenka nekvetla doma, ale ani ve vysněném sovětském exilu

Téhož dne se název státu změnil na Království Jugoslávie. Částečné obnovení konstitučního režimu na základě oktrojované ústavy nastalo až o dva roky později. Během diktatury krále Alexandra ze srbské dynastie Karađorđevićů zavraždili na čtyři sta jugoslávských komunistů. Jejich postavení se diametrálně lišilo od pozice například československých komunistů.

Teror královy diktatury ovšem značně překonal stalinský režim, neboť v průběhu krvavých čistek ve třicátých letech jich v ráji pracujících, dělníků a rolníků, ve vysněném sovětském exilu zahynulo dvakrát víc.

Skvosty brutalistické Jugoslávie: unikátní výstava připomíná časy maršála Tita
Válečné ambice vilémovského Německa se hroutí. V září 1918 vypadl ze hry jeho nejslabší…

Jaroslav ŠajtarVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,070
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější