nahoru

Před 75 lety proběhla operace „Jubilee“

Jaroslav Šajtar 18. srpna 2017 • 15:00
Nájezd na Dieppe
Nájezd na Dieppe
• foto: 
archiv

V rámci příprav na vylodění v Normandii (operace „Overlord“) uskutečnilo britské velení 19. srpna 1942 výsadek u severofrancouzského města Dieppe, jenž měl v praxi prověřit techniku a taktiku obojživelné operace.

Výsadek tvořily dvě brigády 2. kanadské divize, jíž velel generálmajor Roberts, tankový pluk, čtyři oddíly Commandos a padesát amerických průzkumníků pro diverzní činnost (Rangers), což představovalo 6100 vojáků, mezi nimiž převládali v počtu pěti tisíc Kanaďané.

Příliš tvrdý oříšek

Britské velení nezvolilo oblast Dieppe náhodně. Město bráněné 302. plukem německé pěší divize generálporučíka Konrada Haaseho patřilo k nejsilněji opevněným bodům na pobřeží, jehož obranná zařízení Němci předváděli zahraničním vojenským misím a dopisovatelům, aby je utvrzovali ve víře, že Atlantický val je nedobytný.

Kanadský válečný korespondent Reybern psal, že vylodění probíhalo bez dělostřelecké přípravy z hladinových lodí a přímá letecká podpora nebyla dost účinná. S výsadky se „vůbec nevylodilo dělostřelectvo... ani těžké kulomety“. S pěchotou se vyloďovaly tanky. V této souvislosti štáb německého LXXXI. armádního sboru hlásil, že „jistý počet lehkých děl by pravděpodobně Angličanům pomohl víc než tanky“. Reyberna rovněž udivilo, že Němci měli o chystané akci dost podrobné informace. Bývalý generální ředitel britského výboru pro politické otázky války Lockhart psal, že „Němci byli varováni a zůstávali ve střehu“.

Černý den

Na středním úseku se výsadkovým vojskům nepodařilo dosáhnout úspěchu a na západním dobyla postavení dělostřelecké baterie, zničila děla a kvapem se vrátila na lodě. Pouhých šest hodin po začátku vyloďování zazněl rozkaz k ústupu. E. Maguire nazval operaci „Jubilee“ „nejčernějším dnem v celé vojenské historii Kanady“. Invazní vojska ztratila 4204 padlých, raněných a zajatých, torpédoborec, 33 vyloďovacích a podpůrných plavidel, všech třicet nasazených tanků typu Churchill a 106 letounů, kdežto Němci jen 607 osob včetně 314 padlých, šest kanónů a 48 letounů.

Říšský kancléř Adolf Hitler v rozhovoru s maršálem Rundstedtem 29. září 1942 vyjádřil údiv nad tím, proč Spojenci zvolili pro vylodění právě Dieppe, kde, jak pravil, „se útok nezdál pravděpodobným, protože tam jsou podmínky pro nepřítele nepříznivé“.

Autoři Oficiálních dějin kanadské armády ve druhé světové válce napsali, že „čelní útok je nejhůř vysvětlitelnou částí našeho plánování“.

Zelená pro škarohlídy

Nezdar operace „Jubilee“ dal průchod milovníkům různých spikleneckých teorií, kteří tvrdili, že akce měla demonstrovat nemožnost otevření druhé fronty v roce 1942, jehož se vehementně dožadovala sovětská strana, prožívající v létě 1942 další vážnou krizi ve Velké vlastenecké válce. Reybern na potvrzení této hypotézy dokládá, že na lodích se nacházelo dvacet amerických a britských dopisovatelů a fotoreportérů, aby se osobně přesvědčili o „nedobytnosti Atlantického valu“.

Britský vojenský historik John Fuller debakl u Dieppe ospravedlňoval tvrzením, že vylodění přes celkový nezdar „Hitlera tak postrašilo, že nařídil přesunout na západ dvě elitní divize“. Jenže tento argument pokulhává, neboť Němci jednu pěší divizi odeslali do Řecka již 5. srpna a druhou do Francie 16. srpna, tedy dřív, než operace „Jubilee“ vůbec začala!

Buď jak buď, britští propagandisté mohli vytrubovat do světa, že „začal velký útok na Dieppe“, a Němci, že překazili pokus o invazi.

Jaroslav Šajtar


Klíčová slova: válka, výročí, historie, DieppeDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.