Spojené království se chystá na velkolepé oslavy 75. výročí Dne bitvy o Británii | Reflex.cz
nahoru

Spojené království se chystá na velkolepé oslavy 75. výročí Dne bitvy o Británii

Jaroslav Šajtar14. září 2015 • 17:30
Spojené království se chystá na velkolepé oslavy 75. výročí Dne bitvy o Británii
foto: cs.wikipedia.org

Pro Brity jde o jeden z nejpamátnějších dní jejich historie. Památný a zároveň průlomový den, jenž zmařil Hitlerovy plány na invazi na ostrov, letos připomene mj. přelet pěti desítek stíhaček Supermarine Spitfire a Hawker Hurricane, jež Královskému letectvu (RAF) vybojovaly vítězství nad dosud nepřemožitelnou Göringovou Luftwaffe.

Ráno ve slunnou neděli 15. září 1940 se na britských radarových obrazovkách začalo objevovat množství impulsů. K Londýnu postupně směřovalo v semknuté formaci na čtyři sta bombardérů a sedm set stíhaček. Podle všeho to měl být rozhodující úder bitvy. Němci se ale přepočítali.

Všechny tři současně

Britové totiž poprvé použili taktiku, s níž přišel velitel 12. stíhací skupiny RAF, letecký maršál Trafford A. Leigh-Mallory. Podle něj mohly mít úspěch pouze velké skupiny stíhačů, a to alespoň v síle wingu (křídla). Patnáctého září se Britům poprvé podařilo vrhnout proti nepříteli všechny tři stíhací skupiny – 10., 11. a 12. – současně. Dohromady to představovalo 24 perutí, z nichž 22 (bezmála 300 letounů) začalo okamžitě sestřelovat stíhací messerschmitty a bombardovací heinkely a dorniery. Boje zuřily celou neděli.

Následující den zveřejnily britské noviny palcové titulky: „Sto osmdesát pět knokautovaných.“ Takový byl údajně počet nepřátelských letadel sestřelených stíhači RAF a protivzdušnou obranou. Vlastní ztráty prý činily pouhých pětadvacet letounů (někde uvádějí šestadvacet). Pozdější údaje snížily německé ztráty na 56 (někdy se uvádí i 61) letounů, a naopak britské nepatrně zvýšily na 31. Je ovšem pravda, že několik desítek bombardérů Luftwaffe se dovleklo na základny s mrtvými členy osádky, odstřelenými podvozky a hořícími motory. Nejméně dvacet Messerschmittů Me 109 přistálo v šestnáctikilometrovém pásu mezi Le Touquetem a Boulogní s prázdnými nádržemi.

Říšský maršál Hermann Göring velkohubě sliboval Führerovi, že úder zasazený 15. září se stane bodem obratu v bitvě o Británii. V tom se opravdu nemýlil. Toto datum se bodem obratu stalo, jenom ne ve prospěch Němců.

Za války zveřejňovali Britové velice optimistické údaje

Věrni tradicím

Ne náhodou hodlají Britové do letošních oslav zapojit stíhačky Hurricane a Spitfire, jež se staly symbolem odporu RAF v krizovém roce 1940, kdy osud Británie visel na vlásku. V srpnu 1940 činil počet dodaných hurricanů 2309 a ve výzbroji je mělo 32 perutí, kdežto spitfirů pouze 1400 v 19 perutích. V bitvě o Británii RAF ztratilo 631 hurricanů a 403 spitfiry. Legendární „Spit“ se stal nejslavnějším britským stíhacím letounem druhé světové války.

Byli jsme při tom

Je všeobecně známo, že na vítězství RAF v bitvě o Británii nesou nemalý podíl stíhači z britských dominií, zámoří a z okupovaných evropských zemí. Do obrovské vzdušné bitvy 15. září se zapojili rovněž letci z 310. československé stíhací perutě, založené v Duxfordu 12. července 1940. O tom, že si vedli skvěle, svědčí údaj Eduarda Čejky, podle něhož jim bylo připsáno osm sestřelů. Nehynoucí slávou se ověnčil „malý český četař“ a otaslavický rodák Josef František, jenž dokázal během osmadvaceti zářijových dnů sestřelit sedmnáct letounů. Letecký maršál Leigh-Mallory o něm prohlásil: „Pilotem, jehož jméno bude velitelství stíhacího letectva vzpomínat s uznáním a obdivem, byl četař František. Byl hrdinou bitvy o Británii. Padl v boji a až do své smrti tento skvělý bojovník patřil mezi nejlepší piloty stíhacího letectva.“ Výraz „padl v boji“ ovšem není zcela přesný, jelikož František si zlomil vaz 8. října 1940 při letecké havárii. Každopádně státní vyznamenání, o kterém se hovoří v souvislosti s letošním 28. říjnem, si zaslouží měrou vrchovatou.


Jaroslav Šajtar


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,380
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější