nahoru

Nastartovala Melanie Trumpová v rodném Slovinsku turistický boom? Čísla statistiků to vidí jinak

Miroslav Cvrček23. února 2018 • 13:50
1080p720p480p360p240p

Už jste se taky byli podívat, odkud pochází manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa? Dle některých novinových titulků se zdá, že Melania pro svět turistiky objevila své rodné a do doby Trumpova zvolení zapomenuté Slovinsko a že díky tomu počty turistů v zemi vystřelily do nebes. Pokud jste ale ještě v rodné chaloupce první dámy USA nebyli, nezoufejte, kvůli Melanii do Slovinska jezdí ve skutečnosti minimum lidí.

Nedávno o růstu zahraničních turistů referovala agentura Reuters. S odvoláním na oficiální údaje slovinských statistiků uvedla číslo 3,4 miliony. Tolik zahraničních turistů loni přijelo do Slovinska. Podle Statistického úřadu Slovinska to byl nárůst o zhruba 400 tisíc oproti roku 2016.

Některé cestovky začaly po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nabízet i zájezdy typu „Po stopách Melanie“, což sami Slovinci rádi zmiňují. Nakonec došlo k tomu, že se turistický boom ve Slovinsku začal spojovat hlavně s faktem, že se slovinská rodačka stala první dámou Spojených států.

Faktor Melanie

Jenže i zběžný pohled do oficiálních údajů statistiků tuhle teorii vyvrací. Tedy ne že by se turisté, kteří přijeli právě kvůli Melanii, vůbec nenašli. To ne. Jenže nejsou to oni, kdo táhnou čísla.

Ivanka je „blbá jak poleno“, Trump se v Bílém domě bojí. 10 nejskandálnějších odhalení…

Trump se stal prezidentem loni a za loňský rok rok vzrostl počet návštěv turistů z ciziny o cca 400 tisíc. OK, jenže o rok před tím byl meziroční růst počtu turistů taky velký – ve srovnání s rokem 2015 bylo zahraničních turistů o 300 tisíc víc. Jasně, v roce 2016 byl Trump zvolen, už tehdy se o Melanii psalo. Dobře. O 300 tisíc turistů víc ale do Slovinska přijelo i v roce 2015 ve srovnání s rokem 2014. A to už Melanií těžko někdo vysvětlí.

Rekordní je každý rok

Pravda je, že nad rekordním počtem návštěvníků z ciziny Slovinci jásají každý rok od roku 2010. O rok dřív se stal americkým prezidentem poprvé Barack Obama a jeho manželka Michelle na slovinský turismus moc velký vliv nejspíš neměla.

Slovinsko se na turistiku, propagaci své země a lákání zahraničních návštěvníků zaměřuje už nějaký ten pátek. A tomu odpovídají i neustále rostoucí čísla. Loňských 3,4 milionu cizinců je výsledek dlouhodobého úsilí. Několik desítek tisíc turistů z USA v tom hraje sice pozitivní roli, ale ne zásadní, byť se Slovinci v turistice snaží Melanii skutečně využít.

Životní příběh Melanie Trumpové, princezny z „Nemanic“, která se stala první dámou USA
Velká fotogalerie: Kdo jsou a co dělají děti Donalda Trumpa
Leila Chadalíková 20. července 2016 • 14:14

Velká fotogalerie: Kdo jsou a co dělají děti Donalda Trumpa
Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,720
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější