Vítejte v postmoderním Kocourkově, verzi 2.0: Stropnický podal důkaz o své neslýchané nekompetentnosti | Reflex.cz
nahoru

Vítejte v postmoderním Kocourkově, verzi 2.0: Stropnický podal důkaz o své neslýchané nekompetentnosti

Tomáš Klvaňa4. února 2016 • 17:57
Vítejte v postmoderním Kocourkově, verzi 2.0: Stropnický podal důkaz o své neslýchané nekompetentnosti
foto: Reuters

V rozhovoru pro zítřejší Hospodářské noviny ministr obrany Martin Stropnický přiznal, že pět Čechů v Libanonu bylo osvobozeno výměnou za propuštění Alího Fajáda, který seděl v české vazbě proto, že ho Američané chtěli soudit za podporu terorismu. 

"Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický.

Média na základě zákulisních informací o výměně spekulovala. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který musel buď potvrdit rozhodnutí soudu vydat Fajáda, a jeho kolegy Faouziho Jabera a Chálida Marabího do USA, nebo jít proti němu, se zachoval profesionálně. Fajáda pustil, ale věc nekomentoval. Řekl jen, že tak učinil na základě informací tajných služeb. Pustil i Marabího. U Jabera se zatím vyčkává, je ve vazbě.

Na špinavou výměnu stylem terorista za rukojmí mohou existovat různé, i protichůdné legitimní názory. Spousta států má silné řeči o tom, že s teroristy a únosci nevyjednává, a pak s nimi vyjednává a leckdy i platí výkupné (nepřímo třeba Francie). Dělá to i Izrael, dělají to Spojené státy.

Jak jsem napsal jinde, nemám k dispozici informace, které má Pelikán, premiér Bohuslav Sobotka a další členové vlády, neodvažuju se tedy soudit, zda se rozhodli správně, ale Pelikánovu rozhodnutí rozumím a dovedu si představit situaci, kdy v českém zájmu je říct Američanům, našemu blízkému příteli, kvůli němuž je naše země bezpečná, ne, a přistoupit na špinavý obchod.

Pelikánův verdikt na život a na smrt: Máme nevydat podezřelé do USA a vyměnit je za…
Co si ale nedovedu představit je, že na postu ministra obrany sedí užvaněný chlápek, který co neví, to nepoví. I kdyby opravdu k výměně takto došlo, ministr vlády, natožpak obrany, nesmí žádnou takovou dohodu otevřeně potvrdit. Lhát nesmí, ale může klidně mlčet, nebo mlžit jako Pelikán. Stropnického trubka je totiž jak na veřejnosti oficiálně potvrzenou urážkou našeho spojence ve Washingtonu, tak na veřejnosti oficiálně potvrzeným oznámením teroristům: můžete to klidně zas někdy zkusit znova, my už se s vámi nějak dohodneme.

Jde o Stropnického profesionální (ministerské a diplomatické, nikoliv herecké) selhání. Jenže u nás nic takového už nikoho nevzruší, protože naši otrlou veřejnost, a to i tu odbornou a novinářskou, dlouhá léta různými nehoráznými výroky zpracovával bývalý prezident Klaus a současný prezident Zeman.

Má se vyjednávat s únosci a platit výkupné? Málokdo se tomu vyhne
A když může být prezidentem on, muž, který má ústavní pravomoc sjednávat zahraniční smlouvy a nemusí ji delegovat na vládu, může si u nás jakýkoliv politik beztrestně říkat, co chce. Ostatně Stropnický právě ve výzkumu CVVM poskočil na třetí místo v oblíbenosti politiků (průzkum se konal logicky před jeho zítřejším interview).

Vítejte v postmoderní verzi Kocourkova 2.0.

 

 

Tomáš Klvaňa


Klíčová slova: terorismus, terorista, libanon, rukojmíDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,240
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější