nahoru

Vraždy, násilí, výhružky smrtí. Fotografka riskovala život kvůli úchvatným fotkám italské mafie

Adam Křivánek 24. ledna 2020 • 18:00
Vraždy, násilí, výhružky smrtí. Fotografka riskovala život kvůli úchvatným fotkám italské mafie
foto: Pinterest

Svou celoživotní bitvu se sicilskou mafií vede od chvíle, kdy poprvé namířila objektiv fotoaparátu na zavražděnou oběť. „Pach krve mě neopustil od chvíle, kdy jsem ho poprvé ucítila,“ líčila italská fotografka Letizia Battagliová v interview z roku 2001. Její fotografie plnily přední stránky novin, brutální zločiny mafie se tak dostávaly mezi širokou veřejnost. V minulém roce o práci fotografky vyšel dokumentární film. Podívejte se na vybrané snímky v naší fotogalerii.

Letizia Battagliová se narodila v největším městě Sicílie Palermu do katolické rodiny. S rodiči ale měla komplikovaný vztah a nebyla u nich spokojená. Proto se už v 16 letech provdala a odstěhovala se od nich. S manželem vychovala tři dcery, jejich vztah se ale postupem času zhoršoval. Nervově se zhroutila a po dvaceti letech manželství se rozhodla zažádat o rozvod.

Zanedlouho poté začala odkrývat svůj talent ve fotožurnalistice. Stala se z ní první žena zaměstnaná v denním tisku, pracovala v sicilském deníku L’Ora, kde působila až do roku 1990. Battagliová tak v druhé polovině dvacátého století zachycovala svůj vztah s rodnou Sicílií. V průběhu kariéry pořídila přes 600 000 fotografií, dokumentovala jak všední záležitosti, tak interní mafiánské války a jejich civilní oběti. Se svým dlouhodobým partnerem Francem Zecchinem vytvořili mnohé ikonické snímky, které se dostaly až za italské hranice.

Battagliová pracovala jako fotoreportérka v jednom z nejtragičtějších období moderní Itálie nazývaném Anni di piombo – v překladu olověná léta. V tomhle období corleonská mafie vraždila guvernéry, policajty, celé mafiánské rodiny a soudce, kteří se snažili vzdorovat. Dva z těchto soudců patřili dokonce mezi její nejbližší přátele.

Stav Sicílie se Battagliová pokusila zlepšit i mimo novinářskou práci. Od roku 1985 do roku 1991 byla členkou městského zastupitelstva v Palermu. Mimo to navíc působila jako aktivistka, řešila hlavně problémy žen a životního prostředí.

V loňském listopadu vyšel dokumentární film „Shooting the Mafia“ režiséra Kima Linginotta. Snímek se zaměřuje na práci Letizie Battagliové v kriminálním prostředí. Mafie vytrvalé fotografce posílala výhružky smrti, snažili se ji zastrašit, ale jí samotné nikdy neublížili. „Neublížili jí, protože její fotky sloužily zároveň jako propagace jejich odporných činů,“ napsala Sara Rosen v Huck Magazine. „Díky jejím fotkám veřejnost věděla, co se dělo. Byly silnou zprávou všem, kdo by chtěli odporovat,“ říká režisér Kim Longinotto.

Podívejte se na ukázku snímků Letizie Battagliové ve fotogalerii:

Adam Křivánek
Diskuse ke článku