Fotografie z opuštěného města, kde Sovětský svaz tajně vyráběl biologické zbraně | Reflex.cz
nahoru

Fotografie z opuštěného města, kde Sovětský svaz tajně vyráběl biologické zbraně

Daniel Baret17. června 2019 • 08:30

Někdejší komunistický Sovětský svaz vyráběl v utajení biologické zbraně na ostrově Vozrožděnija na Aralském jezeře. Dnes je toto místo, které před kolapsem Sovětského svazu neslo kódovací název Aralsk-7, opuštěné, zdevastované a nachází se u hranice Uzbekistánu a Kazachstánu. Až do roku 1991 se zde vyráběly a testovaly vzorky antraxu, moru, neštovic, brucelózy či tularémie, které se daly využít jako součást biologických zbraní.

Ostrov Vozrožděnija na Aralském jezeře byl objeven v roce 1848 a dostal původně jméno Ostrov cara Nikolaje I. V 60. letech minulého století, kdy začalo jezero vysychat, se z něj nakonec stal poloostrov a nyní je rozdělen na uzbeckou a kazašskou část. Na rozdíl od minulosti je už ale zcela opuštěný, protože podmínky pro život jsou zde nesnesitelné.

Na internetu někdo prodává grafit z Černobylu. Nechala bych to prověřit dozimetrem,…

Původně zde byla malá rybářská vesnice, ale v roce 1948 tady sovětská vláda diktátora Stalina založila tajnou laboratoř pro výzkum, vývoj a testování biologických zbraní, které měly smrtelné účinky. Ta v roce 1954 dostala kódovací jméno Aralsk-7. Kolem 1500 pracovníků laboratoří a vojáků zde žilo ve městě Kantubek, jenže na konci roku 1991 jej všichni opustili a laboratoře byly přestěhovány do centrálního Ruska. Celá řada nebezpečných látek však nebyla řádně uskladněna nebo zničena a v průběhu následujících desetiletí se dostala do půdy a vody. Až v roce 2002 byla na základě dohody mezi vládami Uzbekistánu a USA vyslána na místo expedice čítající 113 odborníků, která neutralizovala přibližně 100 až 200 tun antraxu a dalších jedovatých látek.

Před rozpadem Sovětského svazu byly informace o této laboratoři západním zemím předávány pouze přeběhlíky, z nichž nejvýznamnější byl vědec Kanatžan Alibekov. Místo se později objevilo i v několika počítačových hrách a v některých literárních dílech.

V minulém roce opuštěné místo navštívil uzbecký fotograf Eljinor Nematov a pořídil zde fotografickou dokumentaci, které ukazuje jedno z míst někdejších Sovětského svazu, které existovalo dlouho v naprostém utajení a kde se vyráběly biologické zbraně.

Živí a mrtví v SSSR: Podívejte se na téměř neznámé fotografie Velké vlastenecké války
Sovětský svaz existuje v Londýně. Kontroverzní soutěž Miss SSSR zachrání svět krásou

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější