nahoru

Amerika 60. let a dnes: Opuštěná místa ožívají v unikátních animacích, podívejte se

Martin Mrázek 5. června 2019 • 12:20
Amerika 60. let a dnes: Opuštěná místa ožívají v unikátních animacích, podívejte se
foto: Abandoned States

Nápad na rozsáhlý urbexový projekt vnukla Pablu Maurerovi obyčejná krabička od sirek. Našel ji při průzkumu polorozpadlého rezortu Pen Hills v Pensylvánii. Na přebalu byl hotelový bazén vyfocený někdy v 60. letech. Tehdy ještě plný hostů, převážně novomanželských párů. Krabička ležela vedle knihy „Jak vést úspěšné golfové hřiště“. Tehdejší majitel si z publikace ale nejspíš příliš neodnesl, o čemž svědčí i to, že kniha byla pokryta mechem. Stejně jako vše ostatní v kanceláři. Až na zpola zaplněnou krabičku od sirek. Obrázek na přebalu Maurera zaujal natolik, že šel a vyfotil bazén z toho samého úhlu. Vznikla tak první animace „před a po“.

Maurerovi se srovnání dvou rozdílných světů zalíbilo natolik, že si na ebay koupil balík starých pohlednic z 60. let. Vytřídil z nich všechny pomníky tehdejší zábavy a rozhodl se, že je postupně navštíví. V průběhu let tak zavítal do všech koutů Spojených států.

„Někdy je to vážně těžké,“ přiznává Maurer. „Vzpomínám si, jak jsem si razil cestu komplexem v Poconos, který jen pár měsíců předtím vyhořel. Na tom pohledu pózuje mladý pár před altánem, ale teď je tam jen díra v zemi. Ta místa navíc nikdy nebyla tak hezká jako na fotkách. Často mi dělá problém i to, aby se snímky přirozeně prolínaly.“

Stylizaci fotografií na pohlednicích lze dle něj připodobnit k obsahu na současných sociálních sítích. Kromě mírného zkreslení reality měly totiž i podobný účel.

„Je to podobné, jako když narychlo vyfotíte nějaký pěkný výhled, jen abyste přitáhli ty, na nichž vám záleží, trochu blíže k sobě. A stejně jako sociální sítě mohou být pohlednice trochu neosobní. Občas na nich není ani napsán vzkaz. Je to analogová verze Foursquare, pouhé ‚přihlášení‘ na místo.“

Animace z Maurerova projektu Opuštěné státy si můžete prohlédnout v naší galerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.