nahoru

Domeček na hraní hodný britské královny? Takhle trávila dětská léta Alžběta II.

Martin Mrázek 20. května 2020 • 09:20
Domeček na hraní hodný britské královny? Takhle trávila dětská léta Alžběta II.
foto: internal

Ve skrytém koutě zahrady královského sídla Windsorů v anglickém Berkshireu, daleko od zvědavých pohledů veřejnosti, stojí bíle natřený dům s doškovou střechou. Na první pohled vypadá zcela normálně. Ve skutečnosti je ale celý postaven ve dvoutřetinové velikosti. Od dveří, oken a stropů, až po speciální rádio a kohoutky v kuchyni. Přesně tak, aby vyhovoval malé princezně Alžbětě a její sestře Margaret. Ty dům obdržely darem od velšského národa u příležitosti Alžbětiných šestých narozenin. Tedy v roce 1932.

Tehdy ještě Alžběta ani nebyla přímou následnicí trůnu. Budoucí královnou se stala až poté, co Eduard VIII. abdikoval kvůli kontroverznímu vztahu s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Ke konci roku 1936 se tak hlavou Spojeného království stal její otec, jenž vládl jako Jiří VI. Domeček na hraní nesoucí velšské jméno Y Bwthyn Bach (v překladu malá chaloupka), nicméně poskytoval před politickými aférami dokonalý úkryt.

Navrhl ho architekt Edmund Willmott a nalezli byste v něm například kompletně vybavenou a funkční kuchyni. Sporák, malá lednice, speciální dvoutřetinové nádobí. To vše muselo být vyrobeno na míru. Stejně jako nábytek pro obývací pokoj, kde hrálo malé rádio a na policích ležela díla Beatrix Potterové. V koupelně byste našly kohoutky s teplou i studenou vodou, což ještě zdaleka nebylo běžné a elektřinou vyhřívaný držák na ručníky. Do ložnice byl pak nainstalován funkční telefon, samozřejmě na zakázku vyrobený. Okolí domu zkrášlovala zahrada, jež byla pečlivě stříhána tak, aby odpovídala velikosti domečku.

Obě princezny prý ve svém království velmi rády uklízely. Přičemž zvláště Alžběta byla dle služebnictva opravdu precizní. Později si zde hrály i další generace Windsorů, až bylo usouzeno, že Y Bwthyn Bach potřebuje po 70 letech rekonstrukci. Renovací se v roce 2004 chopila princezna Beatrice, dcera prince Andrewa. A právě z tohoto roku pochází jediná videonahrávka nejmenšího královského sídla. Televizi BBC v ní domem provází samotná princezna Beatrice.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.