Domeček na hraní hodný britské královny? Podívejte se, kde trávila dětství Alžběta II. | Reflex.cz
nahoru

Domeček na hraní hodný britské královny? Podívejte se, kde trávila dětství Alžběta II.

Martin Mrázek18. září 2018 • 09:00
Domeček na hraní hodný britské královny? Podívejte se, kde trávila dětství Alžběta II.
foto: Pinterest

Ve skrytém koutě zahrady královského sídla Windsorů v anglickém Berkshireu, daleko od zvědavých pohledů veřejnosti, stojí bíle natřený dům s doškovou střechou. Na první pohled vypadá zcela normálně. Ve skutečnosti je ale celý postaven ve dvoutřetinové velikosti. Od dveří, oken a stropů, až po speciální rádio a kohoutky v kuchyni. Přesně tak, aby vyhovoval malé princezně Alžbětě a její sestře Margaret. Ty dům obdržely darem od velšského národa u příležitosti Alžbětiných šestých narozenin. Tedy v roce 1932.

Tehdy ještě Alžběta ani nebyla přímou následnicí trůnu. Budoucí královnou se stala až poté, co Eduard VIII. abdikoval kvůli kontroverznímu vztahu s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Ke konci roku 1936 se tak hlavou Spojeného království stal její otec, jenž vládl jako Jiří VI. Domeček na hraní nesoucí velšské jméno Y Bwthyn Bach (v překladu malá chaloupka), nicméně poskytoval před politickými aférami dokonalý úkryt.

Ziegfeld Girls: Sexy tanečnice, označované jako nejkrásnější dívky všech dob. Podívejte se

Navrhl ho architekt Edmund Willmott a nalezli byste v něm například kompletně vybavenou a funkční kuchyni. Sporák, malá lednice, speciální dvoutřetinové nádobí. To vše muselo být vyrobeno na míru. Stejně jako nábytek pro obývací pokoj, kde hrálo malé rádio a na policích ležela díla Beatrix Potterové. V koupelně byste našly kohoutky s teplou i studenou vodou, což ještě zdaleka nebylo běžné a elektřinou vyhřívaný držák na ručníky. Do ložnice byl pak nainstalován funkční telefon, samozřejmě na zakázku vyrobený. Okolí domu zkrášlovala zahrada, jež byla pečlivě stříhána tak, aby odpovídala velikosti domečku.

Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující

Obě princezny prý ve svém království velmi rády uklízely. Přičemž zvláště Alžběta byla dle služebnictva opravdu precizní. Později si zde hrály i další generace Windsorů, až bylo usouzeno, že Y Bwthyn Bach potřebuje po 70 letech rekonstrukci. Renovací se v roce 2004 chopila princezna Beatrice, dcera prince Andrewa. A právě z tohoto roku pochází jediná videonahrávka nejmenšího královského sídla. Televizi BBC v ní domem provází samotná princezna Beatrice.

„Židé jsou naše neštěstí.“ Podívejte se na 30 snímků běžného života v nacistickém Německu
Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografií

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější