nahoru

Jak vypadal život americké ženy v domácnosti ve 40. letech 20. století?

Martin Mrázek6. srpna 2018 • 15:50
Jak vypadal život americké ženy v domácnosti ve 40. letech 20. století?
foto: William C. Shrout

V roce 1941 žilo ve Spojených státech amerických přes 130 milionů lidí. Zhruba čtvrtinu z nich pak tvořily ženy v domácnosti. Jejich životní styl tak musel být drtivé většině Američanů velmi dobře známý. Časopis TIME se je ale i přesto rozhodl informovat o tom, jak takový život matek na plný úvazek vlastně vypadá. Věhlasný fotograf William C. Shrout proto několik dní pozoroval každodenní shon Jane Amberg.

Mladá žena z Kanakee v Illinois zkusila v roce 1927 rande naslepo. Gilbert Amberg ji okouzlil a Jane se za něj o několik let později provdala. Stala se tak švadlenou, pradlenou, kuchařkou, uklízečkou, číšnicí i sestřičkou. Pomáhala jí jen jednou týdně najatá pomocnice, která brala 35 centů na hodinu.

Tak jde čas s americkým snem: Fotografka zachytila, jak se za 20 let proměnila střední…

Jane neměla ale na starosti jen domácnost. Musela svého manžela správně reprezentovat ve společnosti, a to minimálně jednou týdně. Čas pro sebe tak ve výsledku neměla prakticky žádný.

Fotografie, které brzy oslaví 80 let od vlastního vzniku, nám nyní nabízejí unikátní pohled na život americké matky, jenž byl ve své době považován za navýsost moderní. Výběr z nich naleznete v naší galerii:

Archivní fotografie ze svateb velkých českých, ale i zahraničních osobností na vás…
25 reklam, které by už dnes byly zakázané kvůli sexismu, rasismu či propagaci kouřeníKlíčová slova: USA, fotogalerie, Jane Amberg, rodina, život, matkaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
22,540
29,820
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější